Ağaç türü ve işlem özelliklerinin verniklerin aşınma indeksi ve parlaklık özellikleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of wood material and processing properties on the wear index and gloss properties
  1. Tez No: 700379
  2. Yazar: ÇİĞDEM KASA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada ülkemizde ticari önemi olan ağaç türleri odunların da mikrodalga ve ısıtma işlemlerinin verniklerin aşınma indeksi ve parlaklık özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 3 farklı ağaç türü; yapraklı ağaç türlerinden Doğu Kayını (Fagus Orientalis Lipsky.) ve Sakallı Kızılağaç (Alnus glutinosa subsp. Barbata (C.A.Mey.) Yalt.) ile iğne yapraklı ağaç türlerinden Doğu Ladini (Picea Orientalis L. (Link.)) ve vernik türlerinden selülozik vernik, poliüretan vernik kullanılmıştır. Belirtilen boyutlarda deneme örnekleri hazırlanmış ve örnekler üzerinde yoğunluk, kuru film kalınlığı, aşınma indeksi ve parlaklık hakkında incelemeler yapılmıştır. Ağaç türlerinde en iyi aşınma indeks değeri Doğu Kayını odununda belirlenmiş, bunu sırasıyla Kızılağaç ve Doğu Ladini izlemiştir. Parlaklık değerlerinde 90 sn lik mikrodalga uygulamasının parlaklık değerlerini azalttığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak; mikrodalga uygulaması ve ısıtma işlemleri verniklerin aşınma indeks değerlerini ve parlaklık özelliklerini etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of microwave and heating process on the wear indeks and gloss properties of some commercially important wood species were searched, therefore four different wood species (Beech and Alder As hardwoods, and Spruce and Fir as softwood) and two type of varnish (Cellulosic varnish and polyurethane varnish) were used. In addition, in order to determine effect of sawn types and fiber directions, density, dry film thickness, wear indeks and gloss values of samples were investigated. The best wear index value in tree species was determined in Eastern Beech wood, followed by Alder and Eastern Spruce, respectively. It has been determined that 90 seconds of microwave application reduces the brightness values in the brightness values. As a result; It was determined that microwave application and heating processes affected the wear index values and gloss properties of the varnishes.