An adaptive transceiver design for duplex visible light communication
- Tez No: 700377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Görünür ışık haberleşmesi (VLC), son zamanlarda birçok araştırmacı için çekici bir konu haline geldi. Bunun nedeni, VLC'nin hiçbir RF haberleşmesi sisteminde gözlemlenemeyen birçok faydasının olmasıdır; VLC alanında, haberleşmesi için yüksek veri hızlarına nasıl ulaşılacağına odaklanan birçok araştırma yapılmış ve çok az sayıda araştırma, VLC için adım adım bir alıcı-vericinin kısaca kullanılabilecek şekilde nasıl tasarlanacağına ilgi göstermiştir. -bir iç ortam uygulamasında menzil. Bu çalışmada, VLC tekniğinin kullanıldığı kısa mesafe ve bina içi haberleşme için bir alıcı-verici sistem tasarımı önerilmiştir. Önerilen sistem iki ana bloktan (yani Blok #1 ve Blok #2) oluşur, her blok görünür ışık verilerini gönderebilir veya aynı veri formunu alabilir. Blok #1, ATmega328P, Işık Yayan Diyot (LED), Sıvı Kristal Ekran (LCD) ve foto sensörden oluşur; bu blok, görünür ışık verilerini LED aracılığıyla iletebilir ve ayrıca lazer ışını tarafından iletilen görünür ışık verilerini alabilir. Blok #2 ATmega328P, lazer modülü, LCD ve LDR'yi içerirken; bu blok, lazer ışını aracılığıyla görünür ışık verilerini iletebilir ve ayrıca LED tarafından iletilen görünür ışık verilerini alabilir. Her blok, verileri (yani sayılar veya harfler) başlatmak için Ps2 klavyesini kullandı, bundan sonra Arduino mikro denetleyicisi klavyeden karakteri alır ve LED veya lazer ışını aracılığıyla bir bit akışı olarak iletir. Uygulanan pratik test ve 30 cm'ye kadar haberleşmesi mesafesi sonrasında iyi bir performans elde edilir.
Özet (Çeviri)
The Visible light communications (VLC) become an attractive subject for many researchers recently the reason why is that the VLC has many benefits that couldn't be observed in any of the RF communication systems; many of the researches have been done in the field of the VLC that focusing on how to reach to the high data rates for communication and handful of very little research gave interest on how to design a transceiver for VLC step by step to be utilised for short-range in an indoor environment application. In this study, a transceiver system design is proposed for a short distance and indoor communications that are utilise the VLC technique. The proposed system comprises two principal blocks (i.e. Block #1 and Block #2) each block is able to send the visible light data or receive the same data form. Block #1 comprises ATmega328P, Light Emitting Diode (LED), Liquid Crystal Display (LCD), and photo-sensor; this block is able to transmit the visible light data through the LED as well as receive the visible light data that is transmitted by the laser beam. While block #2 comprises ATmega328P, laser module, LCD, and LDR; this block is able to transmit the visible light data through the laser beam as well as receive the visible light data that is transmitted by the LED. Each block utilised the Ps2 keyboard to initialisation the data (i.e. numbers or letters) after that the Arduino microcontroller receive the character form the keyboard and transmit it as a bitstream via the LED or the laser beam. A good performance is achieved after the practical test applied and a communication range that is up to 30cm.