Türk halk oyunlarının sahnelenmesinde tasarım ve uygulama aşamalarının özgün bir bilgisayar yazılımı desteği ile gerçekleştirilmesi
Executing of creation and applicatıon phases in staging of Turkish folk dances with aid of a genuine computer software
  1. Tez No: 700395
  2. Yazar: ARDA ERAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KURTİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Bale ve Dans, Halk Bilimi (Folklor), Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Folklore, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Türk halk kültürünün önemli ve yaşayan unsurlarından birisi olmasının yanında son yüz yıl içerisinde geçirdiği değişimler ile bir sahne sanatı kimliğini de edinen Türk halk oyunları, bu kimliği ile sahneleme tekniklerinin uygulandığı bir alan haline gelmiştir. Günümüzde teknolojinin geldiği düzey ve ortaya çıkardığı araçlar, diğer her alanda olduğu gibi sanat alanında da varlığını hissettirmektedir. Teknolojinin geliştirdiği araçlar insanoğlu için işleri kolaylaştırmanın yanı sıra zaman ve emek tasarrufu sağlanması hususlarında da etkili olmaktadırlar. Bu tez çalışması, bir sahne sanatı olarak ele alınan Türk halk oyunlarının sahnelenmesinde tasarım ve uygulama aşamalarının, tasarlanmış özgün bir yazılım desteği ile gerçekleştirilmesi hususu üzerine yazılmıştır. Bu bağlamda çalışma, Türk halk oyunlarının sahnelenmesinde işin asıl aktörleri olan sahne yönetmeni ve oyuncuların işlerini kolaylaştırma ve bunun yanında zaman ve emek tasarrufu sağlama hususlarında teknoloji unsurunun hangi seviyede etkili olabileceğinin bir denemesi olarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi için öncelikle literatür taranarak ihtiyaç ve eksiklikler tespit edilmiştir. Sonraki aşamada bu eksiklikler ve ihtiyaçlar doğrultusunda özgün bir yazılım oluşturulmuştur. Son olarak ise bu yazılımın desteği ile örnek bir uygulama gerçekleştirilmiş ve bunun sonucu olarak elde edilen bulgular mevcut yöntemler ile karşılaştırılarak aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to being one of the important and living elements of Turkish folk culture, Turkish folk dances, which have acquired the identity of a stage art with the changes it has undergone in the last hundred years, have become an area where staging techniques are applied with this identity. Today, the level of technology and the tools it creates, make their presences felt in the field of art as in all other fields. The tools developed by technology are effective in saving time and effort as well as facilitating the works for human beings. The main purpose of this thesis is to question whether the design and application phases of Turkish folk dances, which is considered as a stage art, can be realized with the help of a genuine software that is designed relevantly. In this context, within the scope of this thesis, it is an attempt to see how technology can help the stage directors and dancers who are the main actors of this work to facilitate the work of staging Turkish folk dances and to save time and effort. In order to carry out this study in a healthy way, the needs and deficiencies have been identified scanning the literature at first. In the next stage, an original software was created in line with these deficiencies and needs. Finally, with the support of this software, an exemplary application was carried out and the results obtained were compared with the previous methods.