Total tiroidektomi ve tiroid lobektomi yapılan hastalarda intraoperatif rekürren laringeal sinir monitorizasyonunun postoperatif vokal kord paralizisinin öngörülmesinde etkisi
Effect of intraoperative recurrent larygeal nerve monitorization on the prediction of postoperative vocal cord paralysis in patients with total thyroidectomy and thyroid lobectomy
  1. Tez No: 700422
  2. Yazar: BAŞAK YALÇINER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Rekürren laringeal sinir (RLS) paralizisi tiroidektominin en korkulan komplikasyonlarından biri olup önlenmesi için birçok yöntem araştırılmıştır. Çalışmamızda, intraoperatif nöromonitorizasyonun (İONM) postoperatif gelişen geçici ya da kalıcı vokal kord paralizisini ne kadar öngördüğünün ve bu komplikasyonun gelişmesinde etkili olabilecek faktörlerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmaya Ocak 2014 - Aralık 2020 tarihleri arasında kliniğimizde total tiroidektomi ve tiroid lobektomi yapılan hastalar dahil edildi. Perioperatif süreçte RLS paralizisi açısından risk faktörü olabilecek hasta tanıları, demografik özellikler, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları, operasyon bilgileri ve IONM bulguları değerlendirildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada toplam 287 hastaya ve 523 RLS'ye ait veriler değerlendirildi. RLS'lerin 22'sinde (%4,2) paralizi görüldü. Total tiroidektomi yapılan hastaların lobektomilere göre RLS'lerinde genel paralizi oranı (p=0,046) ve sol RLS'lerin sağa göre kalıcı paralizi oranı istatistiksel olarak yüksekti (p=0,008). Postoperatif patolojik tanının malign olması kalıcı paralizi ile istatistiksel olarak ilişkiliydi (p=0,017). Stimülasyonla 1., 2. yanıt, 1. ve 2. laringeal twitch alınamayan hastalarda genel paralizi oranı istatistiksel olarak yüksek olarak izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Recurrent laryngeal nerve (RLN) paralysis is one of the most distressing complications of thyroidectomy, and many methods have been investigated to prevent it. In our study, it is aimed to examine how much intraoperative neuromonitorization (IONM) predicts postoperative temporary or permanent vocal cord paralysis and the factors that may be effective regarding this complication. Materials and Methods: Patients who underwent total thyroidectomy and thyroid lobectomy in our clinic between January 2014 and December 2020 were included in this retrospective study. During the perioperative period, patient diagnoses, demographic characteristics, laboratory and imaging results, operation information and IONM results, which may be risk factors for RLN paralysis, were evaluated. Obtained data were compared statistically. Results: Data of 287 patients and 523 RLN's were evaluated in the study. Paralysis was observed in 22 (4.2%) of RLSs. The rate of paralysis was significantly higher in patients who underwent total thyroidectomy than of lobectomy (p=0,046) and rate of permanent paralysis was significantly higher in left RLN's.