Siyah asker sineği (Hermetia illucens L.) larvası ununun sazan (cyprinus carpio l.1758) diyetlerinde alternatif protein kaynağı olarak kullanım olanaklarının araştırılması
The usage of black soldier fly (Hermetia illucens) larvae meal as alternative protein source in carp diets (Cyprinus carpio)
  1. Tez No: 700426
  2. Yazar: HASAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Ziraat, Fisheries Technology, Aquatic Products, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sazan (Cyprinus carpio) diyetlerinde alternatif protein kaynağı olarak siyah asker sineği (Hermetia illucens) larvası Ununun (ASSL) kullanım imkânları araştırılmıştır. Çalışmada, üç tekerrürlü olmak üzere, ASSL0 (Kontrol diyet grubu: sadece balık unu), ASSL50 (balık ununa ikame %50 ASSL), ASSL65 (balık ununa ikame %65 ASSL) ve ASSL75 (balık ununa ikame %75 ASSL) olacak şekilde dört farklı diyetle deneme balıkları beslenmiştir. Ortalama başlangıç ağırlıkları 1,045±0,083 g olan sazanlar (Cyprinus carpio) sürekli su akışının sağlandığı 12 adet tanka tesadüfi olarak ve her bir tanka stok yoğunluğu 50 adet olacak şekilde stoklanmış ve 75 gün süre ile besleme çalışması devam etmiştir. Deneme yemleri sazanlara vücut ağırlıklarının %5'i oranında sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez verilmiştir. Deneme periyodu sonunda, ASSL65 diyet grubunda ağırlık kazancı, spesifik büyüme oranı, protein etkinlik oranı, net protein kullanım oranı ve yem değerlendirme oranı pozitif yönde etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
A seventy-five-day feeding study was performed to investigate the usage of black soldier fly (Hermetia illucens) larvae meal as an alternative protein source in carp diets (Cyprinus carpio). In this study, experimental fish were fed with four different diets (fish meal-based without Black soldier fly larvae (BSFL) meal (BSFL0), 50% (BSFL50), 65% (BSFL65), and 75% (BSFL75) of fish meal substitution with BSFL), with triplicate. The carps (1.045±0.083 g) were randomly stocked into twelve flow-through tanks with a density of 50 fish per tank and reared for 75 days. Diet feed was provided to carps as a proportion of their biomass (5% of their mass per day) with two meals a day. Carps fed with BSFL65 meal showed positive effects on weight gain (WG), specific growth rate (SGR), protein efficiency ratio (PER), apparent net protein utilization (ANPU), and feed conversion ratio (FCR).