Nurettin Ok'un hayatı ve siyasi faaliyetleri
Nurettin Ok, his life and his politic activities
  1. Tez No: 700435
  2. Yazar: ÜMİT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Nurettin Ok 1928 yılında Çankırı'da dünyaya gelmiştir. Nurettin Ok, Türkiye Cumhuriyetinin yetiştirmiş olduğu önemli siyasi şahsiyetlerinden biridir. Siyasi kariyerine ilk olarak memleketi Çankırı'da belediye başkanlığı ile başlamıştır. Daha sonra Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisinden (CKMP) Çankırı Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) girmiştir. 1962 yılında TBMM Başkanvekilliğine seçilmiştir. 1965 yılında ise CKMP'den Adalet Partisine (AP) Çankırı Milletvekili olarak geçiş yapmıştır. 15 Nisan 1973 yılında kurulan Talû Hükümetinde Bayındırlık Bakanlığına getirilmiştir. Bu görevini 26 Ocak 1973 tarihine kadar sürdürmüştür. 31 Mart 1975 tarihinde ise 4. Demirel Hükümetinde İmar ve İskân Bakanlığına getirilmiştir. Bu görevini de 1 yıldan fazla sürdüren Nurettin Ok, 1979 senesinde Bütçe Karma Komisyonu Başkanlığına getirilmiştir. 12 Eylül 1980 Askeri Müdahalesiyle Nurettin Ok'un siyasi görevleri sona ermiştir. Bu tarihten sonra eşi Fügen Hanım'ın diplomatlık görevinden dolayı Viyana'ya gitmiştir. 1984 yılında Türkiye'ye dönen Nurettin Ok, Doğruyol Partisinden (DYP) milletvekili adayı olmuştur. Ancak seçilememiştir. 1992'de ailesiyle birlikte tekrar Viyana'ya gitmiştir. 1998'de ise ailesiyle birlikte Türkiye'ye dönmüştür. 1999 - 2001 yılları arasında Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfının Başkanlığını ayrıca 2004 yılında Ankara Kabataşlılar Derneğinin Onursal Başkanlığını yapmıştır. 17 Temmuz 2013 tarihinde vefat etmiştir. Vasiyeti gereği memleketi Çankırı'ya defnedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nurettin Ok was born in 1928 in Çankırı. Nurettin Ok is one of the important political figures of the Republic of Turkey. He started his political career as mayor in his hometown Çankırı. Later, he entered the Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) as a Çankırı Deputy from the Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP). In 1962, he was elected as the Deputy Speaker of the TBMM. In 1965, he transferred from the CKMP to the Adalet Partisi (AP) as a Çankırı Deputy. He was appointed as the Ministry of Public Works in the Talû Government established on April 15, 1973. He held this post until January 26, 1973. On March 31, 1975, he was appointed to the Ministry of Construction and Settlement in the 4th Demirel Government. Nurettin Ok, who continued this duty for more than a year, was appointed as the Chairman of the Mixed Budget Committee in 1979. With the military intervention of 12 September 1980, Nurettin Ok's political duties came to an end. After this date, he went to Vienna due to his wife Fügen Hanım's diplomatic mission. Returning to Turkey in 1984, Nurettin Ok became a parliamentary candidate from the Doğruyol Party (DYP). However, it was not selected. In 1992, he went to Vienna again with his family. In 1998, he returned to Turkey with his family. Between 1999 and 2001, he was the President of Kabataş Education Foundation and in 2004 he was the Honorary President of Ankara Kabataş People's Association. He passed away on July 17, 2013. According to his will, he was buried in his hometown Çankırı.