Neovasküler tip yaşa bağlı maküla dejenerasyonu nedeniyle oluşan tip 1 ve tip 2 maküler neovasküler membranların intravitreal anti- vasküler endotelyal büyüme faktörü tedavilerine verdikleri yanıtların anatomik ve fonksiyonel olarak karşılaştırılması
Anatomical and functional comparison of the responses of type 1 and type 2 macular neovascular membranes caused by neovascular age-related macular degeneration to intravitreal anti-vascular endothelial growth factor treatments
- Tez No: 700434
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Neovasküler tip yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (YBMD) nedeniyle oluşan tip 1 ve tip 2 maküler neovaskülarizasyonların (MNV) intravitreal anti-vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) tedavilerine verdikleri yanıtları, optik koherans tomografi (OKT) ile tespit edilen niteliksel ve niceliksel parametreler ile anatomik olarak karşılaştırmak ve bu parametrelerin en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) değişimi ile bir yıl içindeki intravitreal anti-VEGF enjeksiyon sayısı ihtiyacı arasındaki ilişkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif ve gözlemsel nitelikteki çalışmamızda neovasküler tip YBMD hastalığı tanısı konulup ''Gerektiğinde Tedavi Protokolü (Pro re nata)'' yöntemi ile intravitreal anti-VEGF ile tedavi edilen 90 hastanın 100 gözünün dosya verileri ve görüntüleme yöntemleri değerlendirildi. Temel tıbbi öykü, EİDGK, renkli fundus ve fundus flöresein anjiyografi (FFA) görüntüleri varolan tıbbi kayıtlardan incelenip kaydedildi. Daha önce çekilmiş olan optik koherans tomografi anjiyografi (OKTA) görüntüleri incelenen hastalardaki mevcut MNV'lerin subtipleri ayırt edildi ve gruplandırıldı. İntraretinal sıvı (İRS), subretinal sıvı (SRS) ve retina pigment epitel dekolmanının (PED) varlığı niteliksel olarak, santral maküler kalınlık (SMK) ve santral maküler hacim (SMH) değerleri ise niceliksel olarak spektral alan OKT ve tıbbi kayıtlardan elde edildi. Kontrollerdeki takip muayeneleri, EİDGK ölçümünü, pupil dilatasyonundan sonra detaylı fundus muayenesini ve OKT'yi içeriyordu ve veriler başlangıçta ve 12. ayda kaydedildi. 12 aylık takip ve tedavi döneminde yapılan intravitreal anti-VEGF enjeksiyon sayıları da her hasta için kaydedildi. Elde edilen veriler MNV tipleri arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 90 hastanın 100 gözü dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 71,28±6,2 idi ve cinsiyet dağılımı benzerdi. Çalışmada incelenen neovasküler tip YBMD olgularının %56'sı tip 1 MNV, %44'ü tip 2 MNV bulgularına sahipti. Tüm olguların 12 ayda EİDGK logMAR değerlerinin 0,93±0,47'den 0,69±0,41'e; ortalama SMK değerlerinin 378,13±59,67 μm'dan 333,1±57,05 μm'a; ortalama SMH değerlerinin de 8,79±0,79 mm3'ten 8,30±0,72 mm3'e düştüğü gözlendi (p=0,001). İki MNV tipi beraber olarak değerlendirildiğinde 12 ay boyunca yapılan toplam intravitreal anti-VEGF enjeksiyonu sayısının ortalaması ise 5,93±1,14 olarak tespit edildi. Başlangıçta tip 1 MNV grubunda SRS ve PED birlikteliği daha sık gözlenmişken (%89,3), tip 2 MNV grubunda ise İRS ve İRS ile SRS birlikteliği daha yaygın olarak gözlendi (sırasıyla %45,5 ve %47,7) (p=0,001). 12 aylık takip ve tedavi sonrasında tip 1 MNV'si olan gözlerde ise PED ve SRS ile PED birlikteliği daha sık gözlenmişken (sırasıyla %57,1 ve %33,9), tip 2 MNV'si olan gözlerde 12. ayın sonunda ağırlıklı olarak İRS mevcudiyeti ve makülada hiç sıvı bulunmaması durumu daha yaygın olarak gözlendi (sırasıyla %50 ve %31,8) (p=0,001). Tip 2 MNV'ye sahip gözlerde başlangıç EİDGK logMAR değerlerinin ortalaması (1,15 ± 0,43), tip 1 MNV'si olan gözlerde gözlenen değerlere (0,76 ± 0,42) kıyasla daha yüksekti (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to compare the responses of type 1 and type 2 macular neovascularization's (MNV) caused by neovascular type age-related macular degeneration (AMD) to intravitreal anti-vascular endothelial growth factor (VEGF) treatments, anatomically with the qualitative and quantitative parameters determined by optical coherence tomography (OCT), and to evaluate the relationship of these parameters between the change in best corrected visual acuity (BCVA) and the need for the number of intravitreal injections required in a year. Materials and Methods: The file data and imaging methods of 100 eyes of 90 patients diagnosed with neovascular type AMD and treated with intravitreal anti-VEGF using the“Treatment Protocol when required (Pro re nata)”approach were assessed in our retrospective and observational study. From existing medical records, basic medical history, BCVA, color fundus and fluorescein angiography (FFA) pictures were examined and documented. Subtypes of existing MNVs were distinguished and categorized in patients who had previously acquired optical coherence tomography angiography (OCTA) pictures. The presence of intraretinal fluid (IRF), subretinal fluid (SRF) and retinal pigment epithelial detachment (PED) was obtained qualitatively, and central macular thickness (CMT) and central macular volume (CMV) were obtained quantitatively from spectral-domain OCT and medical records. Follow-up examinations in controls included BCVA measurement, detailed fundus examination after pupil dilation, and OCT, and data were recorded at baseline and 12 months. The number of intravitreal anti-VEGF injections during the 12-month follow-up and treatment period were also recorded for each patient. Obtained data were compared between MNV types. Results: 100 eyes of 90 patients were included in the study. The mean age of the patients was 71.28±6.2 and the gender distribution was similar. Of the neovascular type AMD cases examined in the study, 56% had type 1 MNV and 44% had type 2 MNV. BCVA logMAR values of all cases decreased from 0.93±0.47 to 0.69±0.41 at 12 months; mean CMT values from 378.13±59.67 μm to 333.1±57.05 μm; it was observed that the mean CMV values decreased from 8.79±0.79 mm3 to 8.30±0.72 mm3 (p=0,001). When the two MNV types were evaluated together, the mean number of total intravitreal anti-VEGF injections in 12 months was determined as 5.93±1.14. While the association of SRF and PED was observed more frequently in the type 1 MNV group (89.3%), the association of IRF and IRF and SRF was more common in the type 2 MNV group (45.5% and 47.7%, respectively) (p=0.001). After 12 months of follow-up and treatment, the coexistence of PED and SRF with PED was more common in eyes with type 1 MNV (57.1% and 33.9%, respectively), while the presence of predominantly IRF or absence of fluid was more common in eyes with type 2 MNV at the end of the 12th month (50% and 31.8%, respectively). The mean baseline BCVA logMAR values in eyes with type 2 MNV (1.15 ± 0.43) were higher compared to the observed BCVA logMAR (0.76 ± 0.42) in eyes with type 1 MNV (p=0.001). Similarly, mean baseline CMT and CMV values in eyes with type 2 MNV were higher than those observed in eyes with type 1 MNV (424.89 ± 49.46 μm vs.