Adana ili Balcalı yöresinde avcı Orius (Hemiptera: Anthocoridae) türlerinin saptanması
Determination of predatory bugs, Orius species (Hemiptera: Anthocoridae) in Balcali location in Adana province, Turkey
- Tez No: 700473
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma ile Adana İli Balcalı Yöresi'nde 2019-2020 yıllarında bazı kültür bitkilerinde avcı Orius türleri ve avları olan böcekler incelenmiştir. Sörvey çalışmaları, bazı yazlık ve kışlık sebzeler, tarla bitkileri ile meyve ağaçlarında yürütülmüştür. Orius türlerinin ve avları olan böceklerin (thrips, yaprakbiti ve yaprakpireleri) dağılımları verilerek birlikte popülasyon yoğunluklarındaki değişimler incelenmiştir. Çalışma sonucunda; Orius niger Wolff, Orius laevigatus Fieber, Orius albidipennis Reuter ve Orius vicinus Ribaut (Hemiptera: Anthocoridae) türleri saptanmış olup, toplam birey sayıları 210 adet olarak bulunmuştur. Orius laevigatus %71 oran ile en yaygın bulunan avcı türü olmuştur. Bu türü %29'luk bulunma oranı ile Orius niger izlemiştir. Başta Orius laevigatus olmak üzere Orius türleri çoğunlukla kışlık sebzelerden (özellikle bakla bitkisinden) örneklenmiştir. Orius niger türü ise yazlık sebzelerde nispeten daha yoğun bulunmuştur. Thripsler, Orius türleri ile birlikte %65 oran ile en yaygın toplanan zararlı grubunu oluşturmuştur. Orius popülasyonu, genelde, thrips popülasyonuna bağlı gelişme göstermiştir. Thripsler ve Orius türleri çoğunlukla bitkilerin çiçeklerinde kaydedilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, in the Balcalı Region of Adana Province, some species of hunter Orius and insects with prey were examined in some cultivated plants in the years 2019-2020. Survey studies were carried out on the some summer and winter vegetables, field crops and fruit trees. The distributions of Orius species and insects that are their prey (thrips, aphids and leaf fleas) of Orius species were given as well as the changes in their population densities were studied together. As a result of the study; the species Orius niger Wolff, Orius laevigatus Fieber, Orius albidipennis Reuter and Orius vicinus Ribaut (Hemiptera: Anthocoridae) were detected and the total number of individuals was found to be 210. Orius laevigatus was the most common predatory species with a ratio of 71%. This species was followed by O. niger with a ratio of 29% rate. Orius species, especially Orius laevigatus, are mostly sampled from winter vegetables (especially from the legume plants). Orius niger was recorded in relatively larger numbers in the summer vegetables. Thrips are the most common pest group with a rate of %65 along with Orius species. The Orius population has generally developed depending on the thrips population. Thrips and Orius species are mostly found in the flowers of plants.