Balcalı (Adana) yöresinde Syrphidae (Diptera) türleri, buğday ve yonca tarlasında yaprakbitleri ile ilişkileri
Syrphidae species in Balcalıvicinity (Adana), their interactions with aphids in wheat and alfalfa fields
  1. Tez No: 327117
  2. Yazar: SERKAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Adana ili Balcalı Yöresi'nde Kasım 2011 ile Kasım 2012 tarihleri arasında saptanan Syrphidae türleri ve bu türlerin buğday ve yonca tarlalarında yaprakbitleri ile ilişkileri araştırılmıştır. Bu çalışma ile afidofag türlerden 7, saprofag türlerden de 4 tür olmak üzere, toplam 11 tür saptanmıştır. Bu türler arasında en çok yakalanan türler: Episyrphus balteatus (De Geer, 1776), Sphaerophoria scripta (L., 1758) ve Metasyrphus corollae (Fabricious, 1805) olmuştur. Ayrıca saprofag türlerden de Syritta pipiens (L., 1758) ve Eristalomia tenax (L., 1758) diğerlerine göre daha çok belirlenmiştir. Bu iki tür; daha çok yabancıotlar üzerinde yakalanmışlardır.Balcalı ve Doğankent yörelerinde iki farklı ekolojik bölgede bulunan buğday tarlasında, yaprakbiti türlerinden; Sitobion avenae (Fabricius, 1775) saptanmıştır. E. balteatus, S. scripta ve M. corollae türlerinin her iki yörede de bulunduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte Balcalı' da en fazla sayıda kaydedilen tür E. balteatus, Doğankent' te ise S. scripta olduğu bulunmuştur. Buğday tarlalarında yaygın Syrphidae türleriyle yaprakbitleri arasında pozitif ilişki bulunurken (P < 0,05), yoncada böyle bir ilişki görülmemiştir.Yoncada yaprakbiti türü olarak, Acyrthosiphon pisum (Haris, 1776) ve Aphis craccivora Koch saptanmış, hakim türün ise A. pisum olduğu görülmüştür. Yonca tarlasında afidofag türlerden 6 tür belirlenmiştir. Bu türler arasında S. scripta, E. balteatus ve M. corollae türleri buğday alanlarında olduğu gibi yoncada da en sık rastlanan türler olarak kaydedilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, Syrphid species were determined between November 2011 and November 2012 in Balcalı vicinity of Adana province, and their interactions with aphids in the wheat and alfalfa fields were investigated. Totally 11species; seven of which are aphidophagous and four are saprophagous were identified. Episyrphus balteatus (De Geer, 1776), Sphaerophoria scripta (L., 1758) and Metasyrphus corollae (Fabricious, 1805) were the most common species. Furthermore, Syritta pipiens (L., 1758) and Eristalomia tenax (L., 1758) were found more than other saprofagous species. These two species were caught mostly on weeds.Aphid species, Sitobion avenae (Fabricius, 1775), were found in both wheat fields located in different ecological regions as Balcalı and Doğankent. E. balteatus, S. scripta and M. corollae were determined in both locations. Furthermore, E. balteatus was recorded the highest in number in Balcalı, and S. scripta was recorded the highest in number in Doğankent.