Balcalı (Adana)'da farklı ekosistemlerde yaşamını toprak yüzeyinde sürdüren hexapoda türlerinin biyo-çeşitliliğinin karşılaştırılması
Comparison of the bio-diversity of hexapoda species living on the soil surface in different ecosystems in Balcali (Adana)
- Tez No: 624324
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RİFAT ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma farklı ekosistemlerde yaşamını toprak yüzeyinde sürdüren Hexapoda türlerinin biyo-çeşitliliğini karşılaştırmak amacıyla Ekim 2017-Eylül 2018 yıllarında Adana ili Çukurova Üniversitesi Balcalı Kampüsü'nde farklı lokasyonlarda yapılmıştır. Arazi çalışmaları tarım faaliyetlerinin devam ettiği beş Agro-ekosistem(Sebze, Turunçgil, Zeytin, Nar, Bağ), tarım faaliyetlerinin günümüzde yapılmadığı iki meralık alan ve Pinus brutia ile Ağaçlandırılmış Alan olmak üzere toplamda 8 farklı habitatta çukur tuzak örnekleme yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Shannon-Wiener (H`) ve Simpson Çeşitlilik (D) indeks sonuçlarına göre en çeşitli habitatın 2,011 ve 0,8244 değerleri ile Mr1 olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu çeşitlik indeks değerleri en düşük hesaplanan habitat ise sıraya göre; 0,7675 ve 0,3285 ile AEN örnek alanı olmuştur. Simpson değerleri, biyolojik çeşitlilik parametre sonuçlarına bağlı olarak en yüksek 0,6715 değeri ile AEN habitatında, en düşük 0,1756 değeri ile Mr1 habitatında hesaplanmıştır. Shannon ve Simpson Evenness türler arası populasyon yoğunluk değerleri 0,9629 ve 0,8909 ile AAl habitatında tespit edilmiştir. Sörenson Benzerlik indeksine göre agro ekosistemler birbiri ile benzer bulunmuştur. Buna göre; Turunçgil ve Zeytin agro ekosistemleri 0,636; Turunçgil ve Bağ ekosistemi arasında 0,632 benzerlik değeri tespit edilmiştir. Çalışma, tarım ile yıpranmış ekosistemlerin doğal haline bırakıldıktan uzun yıllar sonra doğal dengenin tekrar yenilenerek böcek biyolojik çeşitliliğine olumlu etkisini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in different locations in Adana Province Çukurova University Balcalı Campus between October 2017-September 2018 in order to compare the biodiversity of Hexapoda species that live on different soil in different ecosystems. Field studies were carried out by using the pit trap sampling method in a total of 8 different habitats: five agroecosystems (Vegetable, Citrus, Olive, Pomegranate, Vineyard) where agricultural activities are continuing, two pasturelands where agricultural activities are not carried out today and Afforestation Area with Pinus brutia. According to Shannon-Wiener (H`) and Simpson Diversity (D) index results, the most diverse habitat was found to be Mr1 with values of 2.011 and 0.8244. The habitat with the lowest calculated diversity index values was the AEN sample area, respectively, with 0.7675 and 0.3285. The Simpson values were calculated in the AEN habitat with the highest value of 0.6715 depending on the biodiversity parameter results and in the Mr1 habitat with the lowest value of 0.1756. Shannon and Simpson Evenness interspecies population density values were determined in the AAl habitat with 0.9629 and 0.8909. According to Sörenson Similarity index, agroecosystems were found similar to each other. According to this; among citrus and olive agroecosystems, 0.636; among Citrus and Vineyard ecosystems, 0.632; similarity values were determined. The study showed that the natural areas were effective in regaining insect diversity