Bilgi ve iletişim teknolojileri göstergelerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Gelişmekte olan ülkeler örneği
The effect of information and communication technologies indicators on economic growth: The case of developing countries
- Tez No: 700479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM AKBULUT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Enformasyon ve telekomünikasyon teknolojileri, yirminci yüzyılın sonlarını şekillendiren en etkili güçlerden biridir. Globalleşme ve serbest piyasa ekonomisine geçiş süreci ile ülkeler kendi aralarında çoğu yönden entegrasyon hareketlerine dahil olmuşlardır. Özellikle internet kullanımının yaygınlaşması, ülkeler arasındaki fiziki sınırları ortadan kaldırmış ve insanlar arasındaki etkileşimin daha da artmasına yol açmıştır. Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT), bilginin hızla yayılması ile birlikte tüm dünyada gelişmektedir. BİT sektöründeki gelişmeler; dış ticaret, büyüme, istihdam gibi pek çok makroekonomik göstergeyi de önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmada seçilen BİT göstergelerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi araştırılmıştır. 41 gelişmekte olan ülke üzerine yapılan bu çalışma 2004-2019 dönemini kapsamaktadır. Analizde BİT göstergesi olarak; sabit telefon kullanıcı sayısı (100 kişi başına), mobil hücresel abonelik kullanıcı sayısı (100 kişi başına) ve internet kullanıcı sayısı (nüfusun %'si) değişkenleri kullanılmıştır. İki aşamalı sistem genelleştirilmiş momentler metodu (GMM) kullanılarak yapılan analiz sonucuna göre BİT göstergelerinin kullanımı 41 gelişmekte olan ülkede ekonomik büyümeyi istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information and telecommunications technologies are one of the most influential forces that shaped the late twentieth century. Through globalization and the transition to a free market economy, countries have been involved in integration movements among themselves in many ways. In particular, the spread of internet use has eliminated physical borders between countries and led to a further increase in interaction between people. Information And Communication Technologies (ICT) are developing all over the world with the rapid spread of information. ICT sector developments affects some macroeconomic variables such as foreign trade, growth and employment. In this study, the effect of ICT indicators on economic growth was investigated. This study on 41 developing countries covers the period 2004-2019. As an empirical BIT indicator, the variables landline phone users (per 100 people), mobile cellular subscription users (per 100 people) and internet users (%of the population) were used. According to the results of the analysis using the two-stage system generalized moments method (GMM), it was concluded that the use of ICT indicators had a statistically significant and positive effect on economic growth in 41 developing countries.