Koroner olay meydana gelme riski azaltımı ile fibrinojen ilişkisi
- Tez No: 70048
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DİNÇTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Ateroskleroz toplumları etkileyen en önemli sağlık problemlerinden birisidir. Fibrinojenin kardiyovasküler hastalıkların bir göstergesi, bağımsız bir risk faktörü olduğu ortaya koyulmuştur. Plazma fibrinojen seviyesi başta sigara olmak üzere birçok aterosklerotik risk faktöründen etkilenmektedir. 10 yıllık koroner olay meydana gelme riski yüksek hastalarda plazma fîbrinojen seviyesinin, koroner olay riski ile ilişkisini, düzeltilebilir risk faktörlerindeki iyileştirmeye fibrinojenin cevabım ve ateroskleroz takibinde kullanılabilirliğini araştırdık. 10 yıllık koroner olay meydana gelme riski % 20 ve üzerinde 91 'i erkek, 54'ü kadın 145 hasta, 1 yıl süre ile, sigara bırakılması, hipertansiyon ve diyabet kontrolü, düzenli egzersiz yapma, zayıflama, lipid profilini düzeltilmesi için diyet ve antilipidemik tedavi verildi. Çalışma sonunda, sigara bıraktırma ve hipertansiyon kontrolünde % 84 basan, BMI'de %10 azalma, total kolesterolde % 22 azalma, trighserid seviyesinde % 33 azalma, LDL kolesterol seviyesinde % 28'lik azalma, HDL kolesterol seviyesinde % 11 'lik artış sağlandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Atherosclerosis is one of the most important health problems, effects the society. Fibrinogen is a marker of cardiovascular disease and had been shown as an independent risk factor. Plasma level of fibrinogen is effected by other atherosclerotic risk factors, especially smoking. We investigated the relationship between ten years cardiovascular event risk score and fibrinogen levels in high cardivascular risk group patients and the effects of risk factors improvement on plasma fibrinogen levels. We also have examined the value of fibrinogen levels on patients follow-up. Study population consist of 145 patients (54 females, 91 males) who has ten years coronary event scores higher than 20%. During the study period patients were treated for hypertension, obesity, and hyperlipidemia. We had tried to persuade patients for quit smoking and making regular exercise. At the end of the study success rate for blood pressure control and quit smoking were 84%. BMI, Total cholesterol, triglyceride, and LDL cholesterol decreased significantly ( 10%, 22%, 33%, 28%, respectively), HDL cholesterol increased 11% and this also has significant correlation with study entry value. Plasma fibrinogen levels decreased from 438.49±107.15 mg/dl. to 325.54158.23 mg/dl at the end of the study (p< 0.05). This decrease had statistically significant correlation with event risk scores (p< 0.001). Plasma fibrinogen levels were increasing with smoking and patient age. As a result high fibrinogen level is a marker of atherosclerosis it has close relationship with age and smoking. Plasma levels decrease after the improvement of atherosclerotic risk factor. It should be used for monitoring of patients 35