Koroner arter hastalığında obezite ve leptin
Obesity and leptin in coronary artery disease
  1. Tez No: 70049
  2. Yazar: AHMET ŞENOL ÖZDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Koroner Arter Hastalığı endüstriyel ülkelerde mortalite ve morbiditeden en çok sorumlu olan hastalık grubu olarak kabul edilmektedir. Değiştirilebilir risk faktörlerinden obezite, diğer risk faktörleri ile sıklıkla birlikte gözlenmektedir. Ancak bu birliktelikten etiyolojik anlamda hangi patolojinin öncelikli sorumlu olduğu ise tam anlamı ile bilinmemektedir. Bununla beraber obezite etiyoloj isinin aydınlatılmasının hem obezite tedavisine, hem de diğer risk faktörleri üzerindeki rolüne ışık tutacağı kesindir. Bu doğrultuda yapılan araştırmalar sayesinde 1994 yılında obezite etiyolojisinde önemli rolü olduğu düşünülen leptin keşfedilmiştir. Daha sonra ise leptinin etkileri ve sorumlu olduğu patolojik tablolar bulunmaya ve aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda Koroner Arter Hastalığı olan Grup 2 (43 hasta) ve olmayan Grup 1 (34 hasta) iki obez hasta grubu oluşturarak, özellikle leptinin obeziteden bağımsız Koroner Arter Hastalığı üzerinde rolü olup olmadığını araştırdık. Bu amaç ile çalışılan biyokimyasal parametrelerden AKŞ değerlerinde iki grup arasında fark saptamadık (Grup 1. 108,2±15,5, Grup 2. 109,2±13,9 p>0.05). Buna karşılık Grup 2'de T.kolesterol ve LDL kolesterol değerlerini istatistiki olarak anlamlı yüksek bulduk (Grup 1- T.Kol. 222,1±19,6, LDL Kol. 132,3±12,1 Grup 2- T.Kol. 235±18,3, LDL Kol. 137,1±11,4 p0.05). Her iki gruba ait insülin ve leptin değerleri yüksek bulunmasına rağmen gruplar arasında istatistiki anlam ifade eden fark bulunmamıştır (Grup 1-İnsülin.27,8±8,3 Leptin.32,5±5,8 Grup 2-30±7,2 Leptin.33,l±4,6). Sonuç olarak leptin sonuçlarını her iki grupta da yüksek bulduk ancak gruplar arası fark saptamadık. Bu da bize leptinin Koroner Arter Hastalığında obeziteden bağımsız rol oynamadığım düşündürdü. 32
Özet (Çeviri)
YABANCI DİLDE ÖZET(İNGSLİZCE) The coronary artery disease ıs assumed as the most effectıve cause of the mortahty and the morbıdıty in the development (ındustnal) countnes. Öne of the vanable nsk factors, obesıty, ıs notıced commonly wıth the other nsk factors. But in ali these nsk factors as etıologıcally are not known whıch öne ıs the first majör cause of the patalogy. Meanwhıle, descnptıon of the obesıty etıology ıs gomg to be usefiıl for both of the obesıty cure and the effectıveness of the obesıty on the other nsk factors certaınly. in our study,we made two dıfiferent groups whıch öne ıs coronary artery disease group 2(43 paîıents) and ıs not a coronary artery disease group l (34 patıents) to find the effects of leptın on the coronary arter disease mdependently from especıally, obesıty. But we dıd not fınd any dıfference from the bıochemıcal parameters between fasting blood glucose datas (groupl- 108,2±15,5 and group 2- 109,2±13,9, p>0.05). But agaınst these results we have found the results of the T. cholestorol and LDL cholestorol statıstıcal datas of the group 2 hıgh than the other group (group l-T.chol.222,l ± 19,6,LDL chol. 132,3 ± 12,1 and group 2- T.chol. 235±18,3,LDL chol.