Türkiye'de İBBS düzey-3'e göre illerin bölgesel yenilik sistemi altyapısı performanslarının değerlendirilmesi
Evaluating the performance of the infrastructure of regional innovation system according to level 3 nuts data in Turkey
  1. Tez No: 700484
  2. Yazar: SEYFETTİN GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE DEMET EKİNCİ HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bölgesel yenilik sistemi, sanayi, üniversite ve devlet işbirliğiyle bölgenin üretim yapısı içerisinde yenilikçi bakış açısını destekleyen bir sistem anlayışıdır. 20. yy'in son döneminden itibaren bölgesel kalkınma politikalarına hâkim olan bu anlayış, bölgenin ekonomik büyümesini, refahını ve rekabet edebilirliğini artırmayı hedeflemektedir. Bölgesel yenilik sistemi, yenilikçi anlayışı benimseyen ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel bir yapıya ve bu yapının oluşmasını sağlayacak uzun vadeli politikalara ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle öncelikle bölgenin yenilikçi potansiyelini keşfetmek ve bölgenin bu potansiyeli kullanma derecesini tespit etmek önem teşkil etmektedir. Bu doğrultuda çalışmada Türkiye'nin bölgesel düzeyde yenilikçi potansiyelini ve bu potansiyeli kullanımındaki etkinliğini tespit etmek amaçlanmaktadır. İBBS Düzey-3'e göre 81 ili kapsayan çalışmada TBA-VZA yaklaşımı yöntem olarak tercih edilmiştir. Çalışmanın çıktı değişkeni bin kişi başına düşen faydalı model, marka, patent ve tasarım sayısıdır. Çalışmada illerin yenilikçi potansiyelini gösteren girdiler ise üçlü sarmal model temel alınarak sanayi sektörüne, araştırma merkezlerine ve kamu politikalarına ilişkin değişkenler ile temsil edilmiştir. Ayrıca ilin temel altyapısına ait girdi değişkenleri de çalışmada yer almıştır. Buna göre çalışmanın analizinde dört kategoriyi temsilen 11 girdi değişkeni kullanılmıştır. Sekiz farklı modelin oluşturulduğu çalışmanın sonuçlarına göre tüm modellerde etkin olan tek il TR721 Kayseri'dir. Kayseri'yi takip eden diğer iki il ise TR100 İstanbul ve TRC11 Gaziantep'tir.
Özet (Çeviri)
The regional innovation sysytem, is way of thinking that supports the cooperative production method between Universities, Government and, Industries. This way of thinking has been ruling the prespective of regional development since the last decade of the 20th century. It aims for the economic development and the increasing in competitiveness and wealth of nation. The regional innovation system, requires both a structure that adopts social, political and cultural innovative way of thinking and the policies that will prepare the ground of this long term strucutre. For this sole reason firstly it is highly important that the potential of regional innovation must be discovered. To achieve this aim, this research has worked on discovering the potential of regional innovation system and the productivity of using it. The data in this research were obtained using the NUTS-LEVEL 3 database containing the 81 states of turkey. The method for this research were chosen to be PCA-DEA. The dependent variable of this model is the number of Innovation Patent per thosuand capita, brand, patent and number of designs. The triple helix model were used to represent the relation between our independent variables which are Industries, research centers, and governmental policies and the independent variable from the other side. The infrastructure of each state were taken into consideration. 11 variables were used to represent the 4 different categories of this research. 8 models were created to analyze the data. Kayseri which is represented as TR721 were determined to be the most efficent state to use and apply the regional innovation system, on the second and third places İstanbul (TR100) and Gaziantep (TRC11) take places.