Tekrarlayan gebelik kaybı olan hastaların trombofili panelinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of i̇nherited thrombophilia panels in patiens with recurrent miscarriages
- Tez No: 700483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızda hastanemizde tekrarlayan gebelik kaybı olan hastaların etyolojisinin araştırılması, kalıtsal trombofili mutasyon oranlarının retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 1 Ocak 2014 ve 01 Haziran 2021 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde takip edilen tekrarlayan gebelik kaybı olan hastaların trombofili panellerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi ve mutasyon oranlarının ortaya konulması planlandı. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) istatistik paket programında değerlendirildi. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (ortalama, standart sapma, frekans, oran, minimum, maksimum) kullanılması; nicel verilerin normal dağılıma uygunluklarının Kolmogorov-Smirnov ile kontrol edilmesi, iki grubun ölçüm değerleri arasındaki farkın analizinde normal dağılıma uyduğu durumlarda Student's t testinin; uymadığı durumlarda ise Mann-Whitney U testinin kullanılması planlanmıştır. Bulgular: Çalışmada araştırılan mutasyonların saptandığı olguların sayıları ve tüm olgulara yüzdesel oranları şöyle sıralanmaktadır; Faktör 2 G20210A: 1 (%1,05), Faktör 5 G1691A: 13 (%13,5), MTHFR C677T: 42 (%43,75), MTHFR A1298C: 52 (%54,16), PAI-1 4G/5G: 51 (%53,125), Beta Fibrinojen 455 G>A: 41 (%42,7), Faktör 13 V34L: 26 (%27), GP3A L33P: 12 (%12,5). MTHFR C677T mutasyonu
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the role of inherited thrombophilia in recurrent miscariages and evaluate mutations linked to trombophilia in patients with recurrent miscarriages. Material and Method: The study conducted to patients with recurrent pregnancy loss (RPL) whom were admitted to Izmir Katip Celebi University, Ataturk Research and Training Hospital, between 01.01.2014 and 01.06.2021. Inherited thrombophilia panels were evaluated retrospectively. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD). Results were reported as mean ± standard deviation determining the quantitative variables and percentages as categorical variables. Normal distrubution of quantitive variables were tested via Kolmogorov-Smirnov test. Student's t test and Mann Whitney U test were applied accordingly. Results: The distrubution of tested mutations among the entire cohort was; Factor 2 G20210A: 1 (%1,05), Factor 5 G1691A: 13 (%13,5), MTHFR C677T: 42 (%43,75), MTHFR A1298C: 52 (%54,16), PAI-1 4G/5G: 51 (%53,125), Beta Fibrinogen 455 G>A: 41 (%42,7), Factor 13 V34L: 26 (%27), GP3A L33P: 12 (%12,5). MTHFR C677T mutation was detected at 38 (%45,23) cases among