Dijital ortamlarda okuduğunu anlama becerisinin geliştirilmesi
Developing reading comprehension skills in digital media
- Tez No: 700511
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin dijital okuduğunu anlama becerisini geliştirmektir. Bu çalışma Nicel araştırma deseninde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu pilot çalışmada 20, deney grubunda 15 ve kontrol grubunda 15 olmak üzere toplam 50 ortaokul 7. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada pilot çalışma 4 haftada, deneysel işlem 11 haftada tamamlanmıştır. Araştırmada deney grubu dijital okuma eğitimi almıştır. Kontrol grubu ise Türkçe Dersi Öğretim Programı'na dayalı eğitim almıştır. Verilerin toplanmasında“Dijital okuma aracı, kişisel bilgi formu, okuma metinleri ve okuduğunu anlama testleri”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ilişkili iki ölçümdeki puanlar arasındaki farkın anlamlılığını test etmek amacıyla kullanılan Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile bağımsız iki örneklemin istatistiklerinin karşılaştırılmasında kullanılan Mann Whitney U- Testi kullanılmıştır. Araştırmada ilk olarak öğrencilere okuma aracının ve okuma uygulamasının okuma sırasında kullanılan özellikleriyle ilgili bilgi verilmiştir. Daha sonra dijital okuduğunu anlama becerilerini geliştirmek için öğrencilere asıl eğitim okuma stratejileri üzerinden verilmiştir. Okuma stratejilerinden gözden geçirme, vurgulama, tekrar okuma, çevrim içi sözlük kullanma ve çevrim içi paylaşma stratejileri doğrudan öğretim yöntemiyle öğretilmiştir. Metni yakınlaştırma, seçme-kopyalama-yapıştırma, tarama yapma ve web sitelerini kullanma stratejileri model olarak dolaylı yoldan öğretilmiştir. Araştırmanın sonucunda deney grubu öğrencilerinin bilgilendirici ve öyküleyici metin türünde ön test puanlarına göre son test puanlarında okuduğunu anlama başarısı istatiksel olarak anlamlı şekilde artmıştır. Kontrol grubu öğrencilerinin ise bilgilendirici ve öyküleyici metin türünde ön test puanlarına göre son test puanlarında okuduğunu anlama başarısında istatiksel olarak anlamlı şekilde artış söz konusu değildir. Son olarak bilgilendirici ve öyküleyici metin türünde deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre okuduğunu anlama puanları anlamlı şekilde yüksek çıkmıştır. Dolayısıyla araştırmada deney grubu öğrencilerine verilen dijital okuma eğitimi onların dijital okuduğunu anlama becerisini geliştirmiş, kontrol grubu öğrencilerinin Türkçe Dersi Öğretim Programı'na göre aldığı eğitim onların dijital okuduğunu anlama becerisini geliştirmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to improve the digital reading comprehension skills of secondary school 7th grade students. This study was carried out in a quantitative research design. In the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The study group consisted of 50 secondary school 7th grade students, 20 in the pilot study, 15 in the experimental group and 15 in the control group. In the research, the pilot study was completed in 4 weeks and the experimental process was completed in 11 weeks. In the study, the experimental group received digital reading training. The control group, on the other hand, received training based on the Turkish Lesson Curriculum. Digital reading tool, Personal information form, Reading texts and Reading comprehension tests were used to collect the data. In the analysis of the data, Wilcoxon Signed Rank Test, which is used to test the significance of the difference between the scores in the two related measurements, and the Mann Whitney U-Test, which is used to compare the statistics of two independent samples, were used. In the study, firstly, the students were informed about the features of the reading tool and the reading application used during reading. Then, the main training was given to the students through reading strategies in order to improve their digital reading comprehension skills. Among the reading strategies, reviewing, highlighting, re- reading, using an online dictionary and sharing online were taught by direct teaching method. Strategies of zooming in text, selecting-copying-pasting, scanning and using websites were taught indirectly. As a result of the research, the reading comprehension success of the experimental group students in the post-test scores increased statistically significantly compared to the pre-test scores in the informative and narrative text type. According to the pre-test scores of the control group students in the informative and narrative text type, there is no statistically significant increase in the success of reading comprehension in the post-test scores. Finally, the reading comprehension scores of the experimental group students in the informative and narrative text type were significantly higher than the control group students. Therefore, the digital reading training given to the experimental group students in the research improved their digital reading comprehension skills. The education that the control group students received according to the Turkish Lesson Curriculum did not improve their digital reading comprehension skills.