Effects of metacognitive instruction on reading performance, metacognitive reading awareness, and motivation and engagement
Üstbilişsel okuma öğretiminin okuma performası, üstbilişsel okuma farkındalığı ile okuma motivasyonu ve adanmışlığı üzerine etkileri
  1. Tez No: 925074
  2. Yazar: ÖZGÜR DİRİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY KIRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, üstbilişsel öğretimin yabancı dil olarak İngilizce öğrenenler arasında okuma performansı, üstbilişsel okuma farkındalığı, okuma motivasyonu ve adanmışlığı üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Yabancı dil olarak İngilizce öğretimi bağlamında okuma, yaygın olarak yazılı sembollerin kodunu çözmeyi ve metinlerden anlam oluşturmayı içeren karmaşık bir bilişsel süreç olarak kabul edilir. Ancak, yabancı dil olarak İngilizce öğrenenler, genellikle dilbilgisi yapıları ve kültürel referanslar gibi okuduğunu anlama süreçlerini engelleyen zorluklarla karşılaşmaktadır. Geleneksel öğretim yöntemleri, sıklıkla kelime bilgisi ve kod çözme becerilerine odaklanırken, etkili okuma için gerekli olan üst düzey bilişsel süreçleri ve motivasyon faktörlerini göz ardı etmektedir. Üstbilişsel okuma öğretimi, bu zorlukların üstesinden gelmek için gerekli stratejileri kullanmaya odaklanmaktadır. Bu çalışma, üstbilişsel okuma stratejilerin yabancı dil olarak İngilizce öğretimi bağlamında okumada hem bilişsel hem de duyuşsal sonuçları nasıl etkilediğini araştırarak literatürdeki önemli bir boşluğu ele almaktadır. Okuma performansı gibi bilişsel sonuçlar kapsamlı bir şekilde incelenmiş olsa da, üstbilişsel öğretimin motivasyon ve adanmışlık üzerindeki etkileri yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışma, bu yönleri inceleyerek, üstbilişsel stratejilerin yabancı dil olarak İngilizce öğretimi bağlamında okuma becerisini iyileştirmek için nasıl kullanılabileceğini açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın amacı, yapılandırılmış bir üstbilişsel okuma eğitimi programının öğrencilerin okuma performansları, üstbilişsel okuma stratejilere ilişkin farkındalıkları ile okuma motivasyonları ve adanmışlıkları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Katılımcılar, İstanbul'da bir devlet üniversitesinde B1 seviyesinde yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrenciler arasından seçilmiştir. Müdahale sekiz hafta sürmüş ve kurumun müfredatıyla uyumlu ders materyalleri kullanılmıştır. Hem deney hem de kontrol grupları için ön ve son testleri içeren yarı deneysel bir tasarım kullanılmıştır. Deney grubu üstbilişsel okuma stratejilerine odaklanan açık bir eğitim alırken, kontrol grubu ek strateji eğitimi olmaksızın standart bir öğretim programı izlemiştir. Veriler, Oxford Seviye Belirleme Testi, Cambridge PET B1 Okuma Performansı Testi, Okuma Stratejileri Üstbilişsel Farkındalık Envanteri (MARSI) ve Okuma Motivasyonu ve Adanmışlığı Ölçeği (RMES) gibi standart araçlar kullanılarak toplanmıştır. Sonuçları değerlendirmek için Mann-Whitney U testi ve Bağımsız Örneklem t-testi dahil olmak üzere istatistiksel analizler yapılmıştır. Temel bulgular, üstbilişsel öğretimin, özellikle deney grubunun Cambridge PET sınavı ile ölçülen ön testten son test puanlarına belirgin bir şekilde iyileşmesi açısından, öğrencilerin okuma performansını önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Buna ek olarak, deney grubu katılımcılarının okuma stratejilerini desteklemede ve genel okuma stratejilerinde daha yüksek ortalama puanlar göstermesiyle, üstbilişsel farkındalıkta önemli ilerlemeler gözlenmiştir. Ayrıca, müdahale, kontrol grubuna kıyasla deney grubunda onaylayıcı motivasyon ve adanmışlık boyutlarında kayda değer artışlarla öğrencilerin motivasyonunu ve okumaya adanmışlığını olumlu yönde etkilemiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, yabancı dil olarak İngilizce öğretimi bağlamlarında üstbilişsel öğretimin etkinliğinin altını çizmektedir. Müdahale sadece okuma performansını artırmakla kalmamış, aynı zamanda daha fazla üstbilişsel farkındalığı teşvik etmiş ve okuma motivasyonunu ve adanmışlığını olumlu yönde etkilemiştir. Bu bulgular, öğrenmenin hem bilişsel hem de duyuşsal boyutlarının ele alınmasında üstbilişsel stratejilerin rolünü vurgulamaktadır. Deney grubu sürekli olarak kontrol grubundan daha iyi performans göstererek üstbilişsel yaklaşımların geleneksel yöntemlere göre üstünlüğünü vurgulamıştır. Öneriler, hem bilişsel hem de duyuşsal sonuçları geliştirmek için üstbilişsel okuma stratejilerinin yabancı dil olarak İngilizce müfredatına dahil edilmesini içermektedir. Öğretmenler ve müfredat geliştirme uzmanları, etkili uygulamayı sağlamak için etkin rehberlik ve geri bildirimle birlikte genel okuma, problem çözme ve okuma stratejilerini destekleme gibi stratejilerde açık öğretimi dahil etmeye teşvik edilmektedir. Mesleki gelişim programları, eğitimcileri üstbilişsel eğitimi etkili bir şekilde sunmak için gereken bilgi ve araçlarla donatmalıdır. Ayrıca, dijital araçların ve uyarlanabilir öğrenme platformlarının kullanımı, farklı öğrenme ihtiyaçlarını destekleyebilir ve etkileşimli öğrenme ortamlarını teşvik edebilir. Gelecekteki araştırmalar, üstbilişsel eğitimin uzun vadeli etkilerini ve farklı yaş grupları, yeterlilik seviyeleri ve kültürel bağlamlarda uygulanabilirliğini araştırmalıdır. Yerelleştirilmiş ve kültüre duyarlı ölçüm araçlarının geliştirilmesi, öğrenci sonuçlarına ilişkin daha incelikli bilgiler sağlayacaktır. Eğitimciler bu önerileri uygulayarak, yabancı dil olarak İngilizce öğrenenleri akademik ve gerçek dünya bağlamlarında başarı için gerekli beceri ve motivasyonla güçlendiren daha etkili, kapsayıcı ve ilgi çekici öğrenme ortamları yaratabilirler.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of metacognitive instruction on reading performance, metacognitive reading awareness, and motivation and engagement among English as a Foreign Language (EFL) learners. Reading, in the context of EFL, is widely regarded as a complex cognitive process that involves decoding written symbols and constructing meaning from texts. However, EFL learners often face challenges, including unfamiliar linguistic structures and cultural references, which hinder their reading comprehension. Traditional instructional methods often emphasize vocabulary acquisition and decoding skills, neglecting the higher-order cognitive processes and motivational factors necessary for effective reading. In order to address these challenges, this study focuses on metacognitive reading instruction as a potential solution. The study addresses a critical gap in the literature by exploring how metacognitive strategies influence both cognitive and affective outcomes in reading within an EFL context. While cognitive outcomes, such as reading performance, have been extensively studied, the effects of metacognitive instruction on motivation and engagement remain underexplored. By examining these aspects, this study aims to clarify how metacognitive strategies can be employed to improve reading outcomes in EFL contexts. The objective of the study is to evaluate the impact of a metacognitive reading instruction program on learners' reading performance, awareness of metacognitive strategies, and their motivation and engagement with reading activities. Participants were selected from B1-level EFL learners at a state university in Istanbul, Türkiye. The intervention lasted eight weeks and utilized course materials aligned with the institution's curriculum. A quasi-experimental design was employed, involving pre- and post-tests for both experimental and control groups. The experimental group received explicit instruction in metacognitive reading strategies, while the control group followed a standard instructional schedule without additional strategy training. Data were collected using standardized tools, including the Oxford Quick Placement Test, the Cambridge PET B1 test for reading performance, the Metacognitive Awareness of Reading Strategies Inventory (MARSI), and the Reading Motivation and Engagement Scale (RMES). Statistical analyses, including the Mann-Whitney U test and Independent Samples t-test, were conducted to evaluate the outcomes. Key findings indicate that metacognitive instruction significantly enhances learners' reading performance, particularly in terms of the experimental group's marked improvement from pre-test to post-test scores, as measured by the Cambridge PET test. Additionally, significant advancements were observed in metacognitive awareness, with experimental group participants demonstrating higher mean scores in support reading and global reading strategies. Furthermore, the intervention positively impacted learners' motivation and engagement in reading, with notable increases in conforming motivation and engagement dimensions among the experimental group compared to the control group. The conclusions drawn from this study underscore the effectiveness of metacognitive instruction in EFL contexts. The intervention not only enhanced reading performance but also fostered greater metacognitive awareness and positively influenced motivation and engagement. These findings emphasize the role of metacognitive strategies in addressing both cognitive and affective dimensions of learning. The experimental group consistently outperformed the control group, highlighting the superiority of metacognitive approaches over traditional methods. Recommendations include integrating metacognitive reading strategies into EFL curricula to enhance both cognitive and affective outcomes. Teachers and curriculum developers are encouraged to incorporate explicit instruction in strategies such as global reading, problem-solving, and support strategies, with guided practice and feedback to ensure effective implementation. Professional development programs should equip educators with the knowledge and tools needed to deliver metacognitive instruction effectively. Additionally, the use of digital tools and adaptive learning platforms can support diverse learning needs and foster interactive learning environments. Future research should explore the long-term effects of metacognitive instruction and its applicability across different age groups, proficiency levels, and cultural contexts. Developing localized and culturally sensitive measurement tools will provide more nuanced insights into learner outcomes. By implementing these recommendations, educators can create more effective, inclusive, and engaging learning environments that empower EFL learners with the skills and motivation necessary for success in academic and real-world contexts.