İnfertilite sebebi endometriozis olan hastalarda laboratuvar değerlerinin incelenmesi
Investigation of laboratory values in patients with endometriosis as the cause of infertility
- Tez No: 700518
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖZEKİCİ, UZMAN BELKIZ ÖNGEN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Günümüzde giderek yaygınlaşan infertilite sorunu birçok farklı sebep ile ortaya çıkabilmektedir. İnfertilite sebeplerinden biri olan endometriozise sahip hastaların, hormon ve hemogram değerlerinin nasıl bir değişime uğradığı ve bu durumdaki bir hastanın gebeliğinde anemi probleminin olup olmadığı bu çalışmada araştırılmıştır. Araştırma, Maltepe Üniversitesi hastanesi tüp bebek merkezine başvurmuş olan son beş yıl içindeki 86 tane kadın hastanın dosyaları kullanılarak retrospektif olarak yapılmıştır. Araştırmadaki 86 hastanın FSH, LH, PRL, E2, TSH ve AMH değerlerinin gebelik ile anlamlı bir ilişkisinin olup olmadığı tespit edildi. Endometriozis hastalığının endometrium kalınlığı ile birebir ilişkisinin olmadığı bilinse de çalışma içerisinde hormon ve hemogram değerleri incelenirken bunun yanı sıra hasta dosyalarından edinilmiş bir bilgi olan endometrium kalınlığı değerinin de endometriozisli hastalardaki ortalama değeri ve beş yıl içerisindeki değişimi incelendi. Endometrium kalınlığı ile gebelik durumunun anlamsız bir ilişkisinin olduğu belirlendi. Endometriozis hastalarının hemogram değerlerinden Hb, Hct ve MCV parametrelerine bakılarak anemi ile ilişkisi incelendi. Endometriozisli gebe kadınların %16'sında anemi tespit edildi. En sık görülen anemi çeşidi olarak bilinen demir eksikliğine bağlı anemi olan hasta sayısı %8 olarak ifade edildi. Son beş yıl içerisinde endometriozisli olan hastalardaki tüp bebek tedavisi ile gebelik elde edilmiş olma oranı ise %53.5 olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem of infertility, which is becoming increasingly common today, can occur for many different reasons. In this study, it was investigated that how the hormone and hemogram values of patients with endometriosis, which is one of the causes of infertility, change and whether a patient with this condition has anemia problems during pregnancy. The study was carried out retrospectively using the cases of 86 female patients who applied to the in vitro fertilization center of Maltepe University hospital in the last five years. It was determined that FSH, LH, PRL, E2, TSH and AMH values of 86 patients in the study did not have a significant relationship with pregnancy. Although it is known that endometriosis disease is not directly related to endometrial thickness; in the study, hormone and hemogram values were examined, as well as the mean value of endometrial thickness value, which is information obtained from patient files, in patients with endometriosis and its change over five years. It was determined that there was an insignificant relationship between endometrial thickness and pregnancy status. The existence of anemia in endometriosis patients was examined by reviewing the hemogram values of Hb, Hct, and MCV parameters. Anemia was detected in 16% of pregnant women with endometriosis. The number of patients with anemia due to iron deficiency, which is known as the most common type of anemia, was expressed as 8%. The rate of pregnancy through IVF treatment in patients with endometriosis in the last five years was reported as 53.5%.