İlliberalizmin yükselişinde liberal demokrasilerin rolü
The role of liberal democracies in the rise of illiberalism
  1. Tez No: 700525
  2. Yazar: MESUT ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ŞEYHMUS TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Demokrasi günümüz uluslararası sistemine hakim olan en yaygın rejim türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Demokratik rejimler günümüze kadar sürekli kavramsal ve pratik değişimlere uğramış ve çeşitlenmiştir. Bu değişimler genellikle toplumsal yapıdaki değişimleri takip etmiştir. Çağımızda, ekonomik gelişmeler nihayetinde, liberal demokratik rejimler uluslararası sistemde büyük güçler olarak karşımıza çıkarken, demokratikleşme yolundaki rejimler için de ekonomik, siyasi ve askeri güçleri nedeniyle birer model teşkil etmektedirler. Ancak özellikle dijital dünyanın getirdiği yeni ekonomik ve siyasal problemler, liberal demokrasilerde ekonomik ve siyasal özgürlüklerin çakışmasına ve nihayetinde ekonomik çıkarların ön planda tutulmasıyla sonuçlanmıştır. Bu durum uluslararası sistemde özellikle demokratikleşme sürecinde olan rejimlerin, halihazırda çetrefilli olan siyasal özgürlükleri kurumsal ve anayasal temellerle sağlamlaştırmak ve genişletmek yerine illiberal olarak adlandırılan, ekonomik olarak özgürlükçü fakat siyasal bağlamda baskıcı rejim yapısına yönelmeleriyle sonuçlanmıştır. Nihayetinde uluslararası sistemde demokrasi yaygınlaşırken, derinlik kazanamamaktadır. İlliberal rejimlerin yükselişi uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi literatüründe farklı nedenlere dayandırılırken bu çalışma özellikle bilgi ve iletişim alanındaki teknolojik gelişmelerin uluslararası sistemde yarattığı değişimlerin ve dolayısıyla liberal demokrasilerin illiberalizmin yükselişindeki rolünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Democracy is the most common regime which dominates the majority of today's international system. Up until now, democratic regimes have continuously changed and diversified both in terms of conceptual and practical terms. In this day and age, thanks to the economic developments, liberal democratic regimes come across as great powers while at the same time being role models for democratizing regimes due to their economic, political and military powers. However, new economic and political problems brought especially by the digital world have caused a clash between economic and political rights in liberal democracies eventually resulting economic interest taking priority. This situation led especially democratizing regimes of the international system to lean more towards economically free but politically oppressive regimes, defined as illiberal, instead of consolidating and widening already challenging political freedoms through institutional and constitutional foundations. As a result, while democracy is spreading through international system, it is not deepening. Within the international relations and political science literature, different reasons are given in order to explain the rise of illiberal regimes; yet, this thesis puts forward the changes brought to the international system especially by technological developments in information and communication sector and hence the role of liberal regimes in the rise of illiberalism.