Deneysel akut pankreatitte oksidatif stresin rolü, Ginkgo Biloba ve N-Asetil Sistein'in etkileri
The Role of oxidative stress in experimental acute pancreatitis, the effects of Ginkgo Biloba and N-Acetyl Cysteine
- Tez No: 99413
- Danışmanlar: PROF.DR. DERVİŞ ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yoğun klinik ve deneysel çalışmaya rağmen, akut pankreatit halen yüksek mortalite ve morbiditeye sahiptir. Etiyoloji ve patogenezi arasındaki ilişki tam açık değildir, inflamatuvar ve nekrotizan proseslerin tetiklenme mekanizması tam olarak açıklanamamıştır. Bir çok etiyolojik faktör arasından, inflamasyon mediyatörü olan serbest oksijen radikallerinin rolüne son 10 yılda özel bir dikkatle odaklan ı İm ıştır. Organizmada reaktif oksijen ve nitrojen ara ürünlerinin oluşması fizyolojik bir olaydır. Vücut savunma sisteminin bir parçası olarak rol alırlar. Bununla birlikte radikallerin fazlaca üretilmeleri lipit ve protein yapılarda, DNA 'da hasar oluşturabilir. Proinflamatuvar sitokinlerin üretiminde artışa ve vasküler tonusun disregülasyonuna yolaçabilirler. Oksidatif stres olarak isimlendirilen bu durumda oksidan-antioksidan imbalansı meydana gelmektedir. Bu imbalansı düzeltmek için antioksidan tedavi stratejileri ortaya atılmıştır. Artmış serbest radikal aktivitesi ile plazma ve dokuda yükselmiş lipit peroksit konsantrasyonları akut pankreatitli hastalarda ve deneysel hayvanlarda saptanmıştır. Serbest oksijen radikalleri deneysel akut pankreatitin başlangıcında önemli bir basamağa aracılık ederler. Serbest radikal toplayıcılarının ve antioksidanların deneysel akut pankreatitin şiddetini azaltması bu görüşü desteklemektedir. Oksidatif stresin akut pankreatitte gösterilmesi için çeşitli deneysel modelleri oluşturulmuştur. Ratlarda seruleinin parenteral uygulaması ile ödematöz pankreatit, kolinden fakir, etiyoninden zengin diyetle ise hemorajik nekrotizan pankreatit oluşturulmuştur. Na-taurokolatın intraduktal infüzyonu ile çok daha şiddetli hemorajik-nekrotizan pankreatit oluşmaktadır. Araştı maçı lar, bu modeller üzerine Superoksit Dismutaz, Katalaz, Deferoksamin, Dimetilsülfoksit, allopurinol gibi antioksidanları uygulayarak etkilerini incelemişlerdir. Çalışmaların çoğunda, pankreatitin şiddeti düşmüş, serum amilazı ve lipazındaki artış azaltılabilmiştir. Pankreatitin histopatolojik verilerinde ise kısmi düzelme sağlanmıştır. Antioksidanlar histopatolojik olarak ödem ve inflamasyonu nekrozdan daha fazla geriletmişlerdir.Oksidatif stres belirteçleri olan MDA ve Konjuge diene'lerde beklenen artış görülmezken, GSH'daki düşme de engellenebilmiştir. Deneysel çalışmamızda, Na-taurokolat indüklemeli hemorajik nekrotizan pankreatit modeli kurduk. Bu model üzerine antioksidan özellikleri bilinen Ginkgo Biloba ekstresi(EGb) ve N-asetilsisteinin(NAC) etkilerini inceledik. EGb subfraksiyonları ginkgo-flavonol ve ginkgolitleri kapsayan bir ekstredir. Ginkgo flavonol komponentinin yararlı etkileri serbest radikal toplayıcı özellikleri ile bir çok enzim sistemi ve iyon pompalarını regüle etmesinden kaynaklanıyor görünmektedir. Ginkgolit subfraksiyonları ise proinflamatuvar bir mediator olan PAF'ın, değişen derecelerde potens etki gösteren spesifik antagonistidirler. NAC, bir redükte Glutatyon sağlayıcısı ve ROS'nin direk toplayıcısıdır. Çalışmamızda, EGb ve NAC'in hemorajik -nekrotizan pankreatit modeli üzerinde antioksidan özelliklerini ve etkilerini literatürde ilk kez olmak üzere gösterdik. EGb, pankreatitin şiddetini düşürdü. Histopatolojik verilerde kısmi düzelme, hiperamilazemi ve lipazemide azalma saptandı. Bununla birlikte NAC'in etkileri şüpheli karşılandı. Erken dönemde MDA, ödem ve hemoraji üzerine olumlu etkisi yoktu. Bununla birlikte, geç fazda nekroz ve inflamasyon üzerine olumlu etki gösterdi, serum enzimlerindeki yükselmeyi ve doku MDA'sını azalttı. Antioksidan yolla etkinliğini kısmende olsa gösterdiğimiz bu iki maddenin akut pankreatitli hastalarda da olumlu etkiler sağlayabileceği bir gerçektir. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Role Of Oxidative stress in experimental acute pancreatitis, the effects of Ginkgo Biloba and N-Acetyl cysteine Despite intensive clinical and experimental studies, acute pancreatitis still have high mortality and morbidity. Relationship between the etiology and pathogenesis remains unclear. It can not be explained exactly how inflammatory and necrotizing prosesses are triggered. Among too many etiological factors, the authors have been focused on the role of oxygen-derived free radicals as inflammation mediators during the last ten years, by giving great attention. The generation of Reactive Oxygen Species (ROS) is physiologic in the organism. They act as a part of bodies defense system. However, overproduction of the radicals may damage lipit, protein structures and DNA. They can cause overproduction of inflammatory cytokines and dysregulation in vascular tonus. The oxidant-antioxidant imbalance occures in such a condition named oxidative stress.The antioxdant treatments have been suggested to correct the imbalance. Enhanced free radical activities and increased concentrations of lipit peroxides in plasma and tissue have been found in both patients and experimental animals with acute pancreatitis. Oxygen-derived free radicals mediate an important step in the initiation of experimental acute pancreatitis. Decreasing the severity of acute pancreatitis by free radical scavengers and antioxidants supports this idea. Different experimental models were set up to evaluate the effect of oxidative stress in acute pancreatitis. Edematous pancreatitis was induced by parentheral administration of caerulein and hemorrhagic- necrotizing one was induced by feeding a choline-deficient, ethionine -supplemented (CDE) diet in rats. More severe hemorrhagic and necrotizing pancreatitis can be induced by intraductal infusion of Na-taurocholate. The investigators tested the antioxidants; Superoxide Dismutase, Catalase, Desferrioxamine, Dimethylsulfoxide, Allopurinol on these models to study their effects. In most studies, the severity of pancreatitis decreased, the increase in serum amylase and lipase levels could be attenuated and the histopathological parameters of acute pancreatitis was improved. In general, free radical scavengers and antioxidants ameliorated edema and inflammation to a greater degree than necrosis. The increase in the markers of oxidative stress, Malondialdehyde(MDA) and Conjugated Dienes(CD) were not seen and the decrease in reduced glutathione could be improved. In our experimental study, we set up on Na-taurocholate-induced hemorrhagic- necrotizing pancreatitis model. We evaluated the effects of Ginkgo Biloba extract(EGb) and N-Acetyl cysteine(NAC) which are known already as an an antioxidants. EGb is an extract which have subfractions such as ginkgo-flavonol and ginkgolides. The beneficial actions of ginkgo-flavonol subfractions appear to occure via its anti-free radical properties and its modulation of various enzyme systems and ion pomps. The subfraction ginkgolides show varying degrees of potency as specific antagonists of the inflammatory autacoid, Platelet-Activating Factor. NAC is a reduced glutathione (GSH) provider and a direct scavenger of reactive oxygen species. In our study, we showed for the fist time in the literature, the effects and antioxidant properties of EGb and NAC in a model of hemorrhagic-necrotizing pancreatitis in rats. EGb decreased severity of pancreatitis. The histopathological parameters was improved and the hyperamylasemia and lipasemia was decreased. EGb at the same time blocked the accumulation of MDA in pancreatic tissue. Neverthless, the effects of NAC was susceptable. In the early phase, the agent didn't have positive effects on MDA, edema and hemorrhagi. However it improved necrosis and inflammation, in the progressing period and attenuated the increase in serum enzyme levels and tissue content of MDA. It is a reality that both of the agents which we showed the effects by antioxidant properties partly, will have positive effects on the patients with acute pancreatitis. 52