2000 sonrası Amerikan dış politikasında yumuşak güç kullanımı ve Hollywood
The use of soft power in American foreign policy after 2000 and Hollywood
  1. Tez No: 700536
  2. Yazar: SELİN SÜTPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yumuşak güç; toplumların yönlendirilmesi, ikna edilmesi ve manipüle edilmesi amacını taşıyan eylemleri oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda kullanılan araçlar, özellikle medya ve sinema birer propaganda aracı olarak görülmektedir. Geniş kitleleri kolayca etkisi altına alabilen ve her yaştan insan tarafından ilgi gören sinema, egemen güçler tarafından ideolojik ve politik çıkarlar doğrultusunda propaganda amaçlı kullanılmaktadır. Yumuşak güç bağlamında kullanılan Hollywood sineması ile amaçlanan, insanların düşüncelerini ve algılarını kendi istedikleri tarafa doğru yöneltmek ve ikna etmek üzerine kurulmuştur. Hollywood filmlerinin, toplumun bilinçaltına mesaj gönderebileceği fark edilmiş ve film sektörü, ülkelerin politikaları çerçevesinde araç olarak kullanılmaya başlanmıştır. 2000 yılı sonrası teknolojinin artmasıyla globalleşen dünyada, Amerika Birleşik Devletleri'nin yumuşak güç kaynaklarını etkili olarak kullandığı ve bu kaynaklar içinde Hollywood filmlerinin toplumlar üzerinde en fazla etki yaratan unsur olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda ABD'nin, film sektörünü dış politika ve propaganda aracı olarak kullanmaya başladığı görülmüştür. Bu çalışmada ABD'nin dış politikada yumuşak gücü nasıl kullandığı ve Hollywood filmleriyle arasındaki bağ anlatılmaktadır. Hollywood sineması, dış politika ve propaganda çerçevesinde incelenmekte, ABD'nin diğer devletlere ve toplumlara kendi inançlarını, ideolojilerini ve gücünü nasıl kabullendirmeye çalıştığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soft power; it constitutes actions aimed at directing, persuading and manipulating societies. The tools used for this purpose, especially the media and cinema, are seen as propaganda tools. Cinema, which can easily influence large masses and attracts attention by people of all ages, is used by the dominant powers for propaganda purposes in line with ideological and political interests. The aim of Hollywood cinema, which is used in the context of soft power, is to direct and persuade people's thoughts and perceptions in the direction they want. It has been realized that Hollywood movies can process messages to the subconscious of the society and the film industry has been used as a tool in line with the policies of the countries. In the globalizing world with the increase in technology after 2000, it has been observed that the United States of America uses soft power resources effectively and Hollywood movies are the most influential factor on societies among these resources. In this context, it has been seen that the USA has started to use the film industry as a foreign policy and propaganda tool. In this study, it is explained how the USA uses soft power in foreign policy and its connection with Hollywood movies. Hollywood cinema is examined within the framework of foreign policy and propaganda, and how the USA tries to impose its beliefs, ideologies and power on other states and societies is examined.