Sosyal medyanın; Yeme tutumu, duygusal yeme ve beden algısının üzerine etkisi
The effects of social media on emotional eating, eating attitude and body perception
  1. Tez No: 700559
  2. Yazar: MERVE EZGİ BIYIKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU GÖKMOĞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada sosyal medya kullanımının duygusal yeme, yeme tutumu ve beden algısı üzerindeki etkisini incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan 18-45 yaş aralığındaki 416 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcıların verileri SPSS for Windows 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği, Yeme Tutum Testi, Vücut Algısı Ölçeği ve araştırmacının hazırlamış olduğu bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre 416 katılımcının 159'unda duygusal yeme davranışı, 183'ünde yeme bozukluğuna yatkınlık, 213'ünde olumsuz beden algısı saptanmıştır. Günlük sosyal medya kullanım süresi ile duygusal yeme davranışı ve bozulmuş beden algısı arasında anlamlı bir ilişki saptanırken yeme tutumu ile günlük sosyal medya kullanımı arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sosyal medya kullanım sıklığı ile duygusal yeme davranışı arasında anlamlı bir ilişki bulunurken beden algısı ve yeme tutumu arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sosyal medyada yapılan paylaşım sıklıkları incelendiğinde ise duygusal yeme ve beden algısı arasında paylaşım sıklığı ile anlamlı bir ilişki bulunurken yeme tutumu ile bir ilişki saptanmamıştır. Ayrıca duygusal yeme davranışının; cinsiyet, psikiyatrik tanı, kilo sorunu, kilo memnuniyeti, kilo değişimi, beden tanımı, gece yeme alışkanlığı gibi demografik bilgilere göre farklılaştığı, yeme tutumunun; cinsiyet, psikiyatrik tanı, kilo sorunu, kilo memnuniyeti, beden tanımına göre farklılaştığı gece yeme alışkanlığı ve öğün atlama davranışına göre ise farklılaşmadığı görülmüştür. Beden algısı ise cinsiyet, kaza geçirmiş olmak, gece yeme alışkanlığı, düzenli egzersiz gibi demografik bilgilere göre farklılaşmamaktayken kilo sorunu, kilo memnuniyeti, beden tanımı gibi demografik bilgilere göre farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the effects of social media use has on emotional eating, eating attitude and body perception. The study sample consists of 416 participants who live in İstanbul and are between the ages of 18 to 45. The participants' data was analysed using SSPS for Windows 22.0 pack program. Turkish Emotional Eating Scale, Eating Attitude Test, Body Perception Scale and the information form prepared by the investigator were used as data collecting tools within the study. According to the findings, of the 416 participants 159 displayed emotional eating behaviours, 182 were prone to eating disorders and 213 had a negative body perception. A significant correlation between the time spent on social media daily and both emotional eating behaviours and body perception was observed. A significant correlation between eating attitude and daily social media use was not found. While a significant correlation between the frequency of social media use and emotional eating behaviours was found, a significant correlation between body perception and eating attitude was not observed. When the frequency of social media posts were examined, it was observed that a correlation existed between emotional eating but a correlation did not exist between eating attitude. Furthermore, it was observed that emotional eating behaviour showed difference according to demographic factors such as sex, psychiatric diagnosis, weight problems, weight satisfaction, weight change, body definition and night eating; while eating attitude showed difference according to sex, psychiatric diagnosis, weight problems, weight satisfaction and weight definition but did not show difference according to night eating habits, and meal skipping behaviour. Body perception showed difference according to sex, having an accident, night eating habits, regular exercise but did not show difference according to demographic factors such as weight problems, weight satisfaction, and body definition.