Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımının yeme tutumu ve davranışı üzerine etkisi
The effect of social media use on eating attitudes and behaviors in university students
  1. Tez No: 818749
  2. Yazar: ZEYNEP NİHAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son zamanlarda sosyal medyada beslenme ile ilgili alanlarda ulaşılabilecek paylaşım miktarı artarak devam etmektedir. Sosyal medyadaki içeriklerin doğru veya yanlışlığının bilinememesi yüzünden içerikten elde edilecek yarar düşebilmektedir. Kişiler sosyal medyadaki tüm içeriklere çok rahat bir şekilde ulaşabilmektedir. Özellikle beslenme ve sağlık içeriklerinin yaygınlaşmasıyla beraber kişilerin yeme tutumlarının ve davranışlarının değişebileceği bildirilmektedir. Bu çalışma alanında, sosyal medya kullanımının İstanbul Sağlık ve Teknoloji üniversitesindeki öğrencilerin yeme tutum ve davranışları üzerine etkisinin incelenmesi planlanmıştır. Anket formu, 18-45 yaş aralığındaki 198 öğrenci tarafından çevrimiçi uygulamalarla doldurulmuştur. Öğrencilere; demografik bilgilerin, sağlık durumunun, beslenme alışkanlıklarının, sosyal medya kullanımının sorulduğu sorular ve ORTO-15, Yeme Tutum testi-40, Bergen sosyal medya bağımlılığı ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ile yeme tutumu ölçekleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif ilişki belirlenmiştir. Sosyal medya kullanımının yeme davranışını etkilediği bulunmuştur. Öğrencilerin en fazla kullandıkları sosyal medya platformları sırası ile belirtilmiştir: Instagram (%76,8), Youtube (%12,1), Twitter (%7,6), Tik Tok (%3) ve Snapchat (%0,5). Öğrencilerin sosyal medyada geçirdikleri süre 2-3 saat olarak bulunmuştur. Ve öğrencilerin %43,4'ü sosyal medyanın yeme davranışlarını etkilediğini, %63,6'sı sosyal medyada önlerine düşen görsel içeriklerin yeme seçimlerini etkilediğini bildirmiştir. Bulgularımız sonucunda öğrencilerin %9,1'inde yeme bozukluğu ve %79,8'inde ON eğilimi ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin cinsiyetlerinin yeme tutumu ve ON eğilimi üzerine etkisi anlamlı bulunmuştur. Ancak medeni durumlarına göre ON eğilimleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the amount of sharing that can be reached in the fields of nutrition on social media continues to increase. The benefit to be obtained from the content may decrease due to the fact that the content in the social media is not known to be true or false. People can easily access all the content on social media. It has been reported that people's eating attitudes and behaviors may change, especially with the spread of nutrition and health contents. In this study area, it is planned to examine the effect of social media use on the eating attitudes and behaviors of students at Istanbul Health and Technology University. The questionnaire was filled with online applications to 198 students between the ages of 18-45. To students; demographic information, health status, eating habits, social media usage and ORTO-15, Eating Attitude test-40, Bergen social media addiction scale were applied. According to the results obtained; A statistically significant and positive relationship was determined between social media addiction and eating attitude scales in university students. Social media use has been found to affect eating behavior. The social media platforms that students use most are listed as follows: Instagram (76.8%), Youtube (12.1%), Twitter (7.6%), Tik Tok (3%) and Snapchat (0.5%). The time spent by the students on social media was found to be 2-3 hours. And 43.4% of the students reported that social media affects their eating behaviors, and 63.6% of them reported that visual content on social media affects their eating choices. As a result of our findings, 9.1% of the students had an eating disorder and 79.8% of them had a tendency to ON. However, no significant relationship was found between ON tendencies according to their marital status and gender.