Kadınlarda Sosyal Medya Kullanımının Yeme Tutumu ve Davranışı Üzerine Etkisi
The effect of social media use on eating attitude and behavior in women
  1. Tez No: 736006
  2. Yazar: ZEYNEB YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KÜÇÜKKENDİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dijitalleşen günümüz dünyasında sosyal medyanın kullanımı da her geçen gün artmaktadır. Sağlık ile ilgili sosyal medya içerikleri oldukça yaygın hale gelmekte ve açık erişim imkânı sunmaktadır. Sosyal medyadaki beslenme ile ilişkili içeriğin artması da bireylerin yeme tutumlarına ve davranışlarına etki etmektedir. Bu çalışma kapsamında, sosyal medya kullanımının kadınlarda kişisel beslenme tercihleri ve alışkanlıkları ile yeme tutum ve davranışları üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. COVID-19 pandemisi nedeniyle tez anket formu 18-40 yaş aralığında, 359 kadın bireye çevirimiçi olarak uygulanmıştır. Katılımcılara demografik sorular, sağlık bilgileri soruları, sosyal medya kullanımı ile ilişkili sorular, besin seçimi ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili sorular ile Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı ölçeği ve Yeme Tutum Testi ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; kilo, beden kütle indeksi ve yeme tutum bozukluğu doktor tarafından konulmuş bir hastalığın olup olmaması hususunda etkili değişkenlerdir. Yaş, kilo, beden kütle indeksi değişkenleri arttıkça yeme bozukluğu oranları da artmaktadır. En az yeme bozukluğuna sahip meslek grubu sağlık personelleridir. Katılımcıların %81,3'ü yüksek düzeyde sosyal medya bağımlılığına sahiptir. Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı ölçeğine göre yüksek sosyal medya bağımlılık skoruna sahip olan katılımcıların yaşları normal sosyal medya bağımlılık skoruna sahip olan katılımcılara göre anlamlı olarak daha küçüktür (p=0,022).
Özet (Çeviri)
In today's digitalizing world, the use of social media is increasing day by day. Health-related social media content is becoming very common and offers open access. The increase in nutrition-related content in social media also affects the eating attitudes and behaviors of individuals. Within the scope of this study, it was aimed to investigate the effect of social media use on personal nutritional preferences and habits and eating attitudes and behaviors in women. Due to the COVID-19 pandemic, the thesis questionnaire was applied online to 359 female individuals between the ages of 18-40. Demographic questions, health information questions, questions about social media use, questions about food preference and eating habits and Bergen Social Media Addiction scale and Eating Attitudes Test scale were applied to the participants. According to the results obtained; weight, body mass index and eating attitude disorder are effective variables in terms of whether there is a disease diagnosed by the doctor. As the variables of age, weight, and body mass index increase, the rates of eating disorders also increase. The occupational group with the least eating disorders is health personnel. 81.3% of the participants have a high level of social media addiction. According to the Bergen Social Media Addiction scale, the age of the participants with a high social media addiction score is significantly younger than the participants with a normal social media addiction score (p=0,022).