Egzersiz bağımlılığı ile yeme tutum ve davranışları ilişkisi: Sosyal medyanın aracı rolü
The relationship exercise addiction and eating attitude and behaviour: The mediating role of social media
- Tez No: 919875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Egzersiz, hem fiziksel hem de psikolojik sağlık üzerinde olumlu etkiler sağlarken, zorlayıcı bir şekilde yapıldığında bağımlılık oluşturabilir. Bireylerin egzersiz süresini ve yoğunluğunu kontrol edememesi, toleransının geliştirmesi ve egzersiz yapmadıklarında çeşitli belirtiler göstermesi, egzersiz bağımlılığına işaret eden belirtilerdir. Bu çalışmanın temel amacı, egzersiz bağımlılığı ile yeme tutumu ve davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek ve eğer bir ilişki bulunursa, bu ilişkide sosyal medyanın aracı rolünü araştırmaktır. Çalışma, en az bir yıldır düzenli olarak egzersiz yapan ve bir spor merkezine kayıtlı olan, 18-65 yaşları arasında, 141 erkek ve 118 kadından oluşan toplam 259 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan, sosyodemografik bilgiler, egzersiz bağımlılığı ölçeği, yeme tutum testi, ortoreksiya nervoza ölçeği, sosyal medya bağımlılığı ölçeği ve görünümle ilişkili sosyal medya bilinci ölçekleri doldurmaları istenmiştir. Veri analizinde lineer regresyon ve aracılık hipotezi testi için Hayes process kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Exercise offers numerous benefits for both physical and mental health, but when done excessively, it can lead to addiction. Signs of exercise addiction include the inability to control exercise duration and intensity, the development of tolerance, and experiencing withdrawal symptoms when unable to exercise. The main purpose of this study is to explore the relationship between exercise addiction and eating behaviors, and if a connection is found, to assess the role of social media as a mediator in this relationship. The research involved 259 participants, consisting of 141 men and 118 women, aged 18 to 65, who had been regularly exercising for at least one year and were registered at a sports center. The participants completed a sociodemographic questionnaire along with the Exercise Addiction Scale, Eating Attitudes Test, Orthorexia Nervosa Scale, Social Media Addiction Scale, and the Appearance-Related Social Media Consciousness Scale. Linear regression and the Hayes process were used for data analysis and to test mediation hypotheses.