2-5 yaş arasındaki yeme reddi olan çocukların annelerinin kişilik özelliklerinin rorschach ve tematik algı testi aracılığıyla değerlendirilmesi
Personal trait evaluation of mothers with children between 2-5 years old with food refusal diagnosis through rorschach and thematic apperception test
  1. Tez No: 700561
  2. Yazar: MERYEM PETEK SOYDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE İREM ERDEM ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın temel amacı 2 ile 5 yaş aralığındaki yeme reddi olan çocukların annelerindeki duygulanımların ve nesne ilişkilerinin Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi ile incelenmesidir. Anne sütüyle beslenme döneminin bittiği ve çocukların okula başladığı 2-5 yaş aralığındaki dönemde yeme reddi davranışı göstermelerinin sebebi olarak fizyolojik nedenler dışında psikolojik nedenlerin de olabileceği düşünülerek yapılmış bir çalışmadır. Bu araştırmada aranan soru ise yemeği reddeden çocukların annelerinin ruhsal durumlarının bu konuya etkisi olabilir mi? Birçok yiyeceğe karşı koyma, yemek zamanlarında yemeği reddetme veya çok kısıtlı yiyecek türleriyle beslenme durumu“yeme reddi”olarak değerlendirilir. Bu çalışma 2 ile 5 yaş arasındaki, herhangi bir doktor tarafından tanı almamış 15 çocuğun anneleriyle yürütülmüştür. Katılımcılara yarı yapılandırılmış psikanalitik öngörüşme sonrasında sırayla; Rorschach Testi, Tematik Algı Testi, Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Envanteri uygulanmıştır. Uygulanan projektif testler Fransız Okulu'na uygun içerik analiziyle değerlendirilip yorumlanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre katılımcıların depresif duygu durumlarının olduğu ve nesne ilişkilerinde zorlanarak simbiyotik türde ilişkiler kurdukları görülmüştür. Depresif ve endişeli ruhsallığı yansıtan verilen kısır ve dürtüsellikten uzak yanıtlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the affectivity and object relationship of mothers with children between 2-5 and suffering from eating disorder, through Rorschach Test and Thematic Perception Test. Regarding the eating disorder between 2-5 years old infants, this study shifts its scope from physiological factors and seeks the psychological factors of the eating-disorder habits. Thus the question sought throughout this research is the following: How the emotional state of mothers is effective on their children's rejection of eating? Rejection of eating and nourishment only with limited supply of foods is basically named as“eating-rejection /disorder”. This research is held among mothers of 15 children who are not officially diagnosed with eating-disorder by any medical doctor. The semi-structured psychoanalytical pre-interview with the participants is followed as in the right order: The practice of Rorschach Test, Thematic Perception Test, Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory. The projective tests are examined and interpreted in accordance with the content analysis of the French School. The findings throughout the study indicate that the participants suffer from depressed emotional states and having difficulties in separation and differentiation from the other, they establish a symbiotic type of relationship with the objects. The depressed and anxious emotional states of the participants are indicated in their barren and non-impulsive answers.