Nevşehir'de otistik çocuğa sahip ve sahip olmayan ebeveynlerin beslenme durumu ve mutfak becerilerinin değerlendirilmesi: Karşılaştırmalı kesitsel çalışma
Evaluation of nutritional status and culinary skills of parents with and without autistic children in Nevşehir: Comparative cross-sectional study
  1. Tez No: 932520
  2. Yazar: SİMAY ÖZALTIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BEGÜM KALYONCU ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ebeveynlerin beslenme alışkanlıkları, çocukların beslenme düzenleri ve sağlık durumları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Araştırmalar, ebeveynlerin beslenme bilgisi, mutfak becerileri ve gıda seçimlerinin çocuklarının beslenme alışkanlıklarını büyük ölçüde şekillendirdiğini göstermektedir. Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocukların beslenme süreçleri, gıda reddi, sınırlı gıda çeşitliliği ve duyusal hassasiyetleri nedeniyle genellikle daha fazla özen gerektirir. Bu durum ebeveynlerin beslenme ve mutfak becerileri açısından daha bilinçli olmalarını gerektirmektedir. Bu çalışma Nevşehir'de otizmli çocuğu olan ve olmayan ebeveynlerin beslenme durumlarını ve mutfak becerilerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Nevşehir ilinde yürütülmüş ve veri toplama Eylül-Aralık 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya otizmli çocuğu olan 50 ebeveyn ve otizmli çocuğu olmayan 100 ebeveyn olmak üzere toplam 150 ebeveyn katılmıştır. Veriler yüz yüze anket yöntemi ile toplanmış; ankette Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması (TNSA) ve Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması (TBSA) soruları, Gıda ve Beslenme Okuryazarlığı Ölçeği, Anne Baba Stres Ölçeği, Çocuklarda Yeme Davranışını Tarama Ölçeği ve Pişirme ve Yiyecek Hazırlama Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov Testi ile analiz edilmiştir. Kategorik değişkenlerin gruplara göre karşılaştırılmasında Yates Düzeltmesi, Fisher's Excat Test with Monte Carlo Correction ve Pearson Ki-Kare Testi kullanılmış ve ikili karşılaştırmalar Bonferroni Düzeltmeli Z Testi ile yapılmıştır. İkili gruplarda normal dağılıma uyan değişkenlerin karşılaştırılmasında Bağımsız İki Örnek t Testi, normal dağılıma uymayan değişkenlerin karşılaştırılmasında ise Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS V23 ve R yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların %64'ü kadın, %36'sı erkektir ve yaş ortalamaları 40,2±7,5 yıldır.
Özet (Çeviri)
Parents' eating habits have a direct impact on children's diets and health status. Research shows that parents' nutritional knowledge, culinary skills and food choices greatly shape their children's eating habits. The feeding processes of children with Autism Spectrum Disorder (ASD) often require more attention due to food rejection, limited food variety and sensory sensitivities. This situation requires parents to be more aware of nutrition and kitchen skills. This study was conducted to evaluate the nutritional status and culinary skills of parents with and without children with autism in Nevşehir. The study was conducted in Nevşehir province and data collection was carried out between September and December 2024. A total of 150 parents, 50 parents with children with autism and 100 parents without children with autism, participated in the study. The data were collected by face-to-face questionnaire method; Turkey Demographic and Health Survey (TDHS) and Turkey Nutrition and Health Survey (TBHS) questions, Food and Nutrition Literacy Scale, Parental Stress Scale, Scale for Screening Eating Behaviour in Children and Cooking and Food Preparation Skills Scale were used in the questionnaire. Compliance with normal distribution was analysed by Kolmogorov-Smirnov Test. Yates Correction, Fisher's Excat Test with Monte Carlo Correction and Pearson Chi-Square Test were used to compare categorical variables between groups and pairwise comparisons were made with Bonferroni Corrected Z Test. The Independent Two Sample t Test was used to compare variables that fit the normal distribution in paired groups, and the Mann Whitney U Test was used to compare variables that do not fit the normal distribution. Data were analysed using IBM SPSS V23 and R software. The participants were 64% female and 36% male, with a mean age of 40.2±7.5 years.