Boşanmış ve hiç evlenmemiş bireylerin evliliğe yükledikleri anlam ile çocukluk çağı olumsuz yaşantılar, benlik saygısı, metakognisyonlar, bilişsel duygu düzenleme statrejileri ve algılanan stres ile ilişkisi
The relationship between negative childhood experiences, self-esteem, metacognition's, cognitive emotion regulation strategies, perceived stress levels and meaning of marriage among divorced and never married individuals
  1. Tez No: 700573
  2. Yazar: KIYMET NAZLI KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı boşanmış ve hiç evlenmemiş bireylerin evliliğe dair tutumlarının; çocukluk çağı olumsuz yaşantılar, benlik saygısı, metagoknisyon, bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve algılanan stres gibi değişkenlerle ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaç kapsamında çalışmanın örneklemi İstanbulda yaşayan 272 bireyden oluşmaktadır. Katılımcıların %75,4'ü kadın ve %24,6'sı erkektir. Medeni durum dağılımı %43,4'ü bekâr ve %56,6'sı boşanmış şeklindedir. Katılımcılar ile ilgili verilerin elde edilmesi için Sosyodemografik Bilgi Formu, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ), Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği (ÇÇOYÖ), Üst Biliş Ölçeği 30 (ÜBÖ-30), Evliliğe Yüklenen Anlam Ölçeği (EYAÖ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi ise SPSS 22.0 paket programı yardımıyla yapılmıştır. Çalışmada boşanmış ve bekar katılımcılar arasında bilişsel duygu durum ölçeği zemininde ruminasyon ve bilişsel farkındalık değerleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bunun yanında engellenmişlik ve risk boyutlarında da anlamlı farklılıklara ulaşılmıştır. Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği'ne göre ulaşılan değerlere bakıldığında ise boşanmış ve bekar katılımcılar arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the attitudes of divorced and never married individuals towards marriage; The aim of this study is to examine its relationship with variables such as childhood negative experiences, self-esteem, metagochnism, cognitive emotion regulation strategies and perceived stress. For this purpose, the sample of the study consists of 272 individuals living in Istanbul. 75.4% of the participants are women and 24.6% are men. The marital status distribution is 43.4% single and 56.6% divorced. In order to obtain data about the participants, Sociodemographic Information Form, Cognitive Emotion Regulation Scale (CABS), Childhood Negative Experiences Scale (CESS), Metacognition Scale 30 (MCQ-30), Meaning Attributable to Marriage Scale (CIAS), Perceived Stress Scale ( PSS) and Rosenberg Self-Esteem Scale (RBSS) were used. The analysis of the data was done with the help of SPSS 22.0 package program. In the study, a significant difference was found between rumination and cognitive awareness values on the basis of the cognitive mood scale between divorced and single participants. In addition, significant differences were found in the dimensions of disability and risk. When the values reached according to the Childhood Adverse Experiences Scale were examined, no significant difference was found between the divorced and single participants.