Natural gas discoveries in the Eastern Mediterranean sea and their impact on the energy transport map in the region
Doğu Akdeniz'deki doğalgaz keşifleri ve bölgedeki enerji taşıma haritasındaki etkileri
- Tez No: 700575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜKERREM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Doğu Akdeniz'deki bir dizi büyük doğal gaz keşfi, Doğu Akdeniz bölgesinin stratejilerini değiştirdi, bu keşifler ister ülkelerin yerel gaz ihtiyaçlarını karşılayarak ve fazlasını ihraç ederek ister iletim boru hatları aracaiyla tüm bölgeye fayda sağlayacak gibi görünüyor. Bu alandaki en önemli literatür ve çalışmaları tarayıp karşılaştırarak bu çalışma, keşfedilen miktarlar, kronoloji, keşif şirketleri açısından Doğu Akdeniz bölgesindeki gaz keşiflerine ve Bölgedeki enerji haritasının şeklini değiştirmesi muhtemel olan mevcut ve önerilen enerji nakil boru hatlarına ışık tutmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda Suriye'de savaş öncesi ve sonrası petrol ve doğal gaz sektörünü ve Suriye'deki savaşın doğalgaz boru hattı çatışmasıyla ilişkisini ve İsrail dahil Doğu Akdeniz tüm ülkelerinin ekonomik çıkarları için Suriye'de barış ve istikrara ulaşmanın gerekliliğini göstermektedir. Çalışma, Türkiye'de doğalgaz sektörünün artan önemini, Türkiye'nin bölgede bir gaz merkezi olarak stratejilerini, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki politikasını ve en uygun gaz yatırımını ve Avrupa pazarına en düşük maliyetlerle ihracatını sağlamak için herhangi bir Doğu Akdeniz projesinde Türkiye ile yakınlaşma ve işbirliği gerekliliği göstermektedir. Bu çalışma, Doğu Akdeniz'deki çıkar çatışmalarını ve büyük güçlerin bu keşifler üzerindeki konumunu tartışmaktadır. Açık deniz gaz rezervlerini geliştirmek ve yatırım yapmak için tüm seçenekler masada, ancak deniz sınırlarıyla ilgili anlaşmazlıklar nedeniyle engelleniyor. Kıyı devletleri arasında güven inşa etmek, tüm taraflar arasında işbirliği ve gaz kaynaklarının adil paylaşımına ve tüm tarafların katılımına dayalı bir ekonomik barışa varışı, Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakların kullanmasının ön koşuludur. Doğu Akdeniz ülkelerinin iradesine bağlı olarak, keşfedilen gaz kaynakları savaşa veya barışa giden bir yol olabilir.
Özet (Çeviri)
A series of massive natural gas discoveries in the eastern Mediterranean have changed the strategies of the eastern Mediterranean region, as these discoveries are likely to benefit the entire region, whether by meeting the domestic gas needs of those countries and exporting their surplus or through projects of transmission pipelines and gas liquefaction plants. By reviewing and comparing the most important literature and studies in this field, this study sheds light on gas discoveries in the Eastern Mediterranean region in terms of the quantities discovered, chronology, the exploration companies, in addition to the current and proposed energy transmission pipelines which are likely to change the shape of energy Map in the region. This study also discusses the oil and gas sector in Syria before and after the war and the relationship of the war in Syria to the conflict over gas pipelines and demonstrates the need to reach peace and stability in Syria for the sake of the economic interests of the Eastern Mediterranean countries, including Israel. The study shows the increasing importance of the natural gas sector in Turkey and Turkey's strategy as a gas hub in the region, in addition to Turkey's policy in the eastern Mediterranean and the need for rapprochement and cooperation with Turkey. This study discusses conflicts of interest in the Eastern Mediterranean and the position of the great powers on these discoveries. All options for developing and investing in offshore gas reserves are on the table but are hindered by disputes over maritime borders. Building trust between coastal states and cooperation between all parties to reach an economic peace based on the equitable sharing of gas resources and the participation of all parties is a precondition for the exploitation of natural resources in the eastern Mediterranean. Depending on the will of the eastern Mediterranean countries, the discovered gas resources may be a path to war or peace.