Küçük devlet olarak Katar: İran ile ilişkiler
Qatar as a small state: Relations with Iran
- Tez No: 700607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tezin temel amacı, Katar dış politika davranışlarını“küçük devlet”kavramı çerçevesinde analiz edip Katar-İran ilişkileri üzerinden sınamaktır. Böylece Katar'ın bağımsızlığını kazandığı 1971 yılından günümüze kadarki süreç üç döneme ayrılarak dış politika davranışlarının küçük devlet kavramı ile açıklanması hususunda bir sürekliliğin olup olmadığı sorgulanmış ve İran ile ilişkiler perspektifinden kavramsal tartışmalara katkı sağlanmıştır. Bu minvalde, bu tezin temel argümanları şöyle sıralanmaktadır: Birincisi, küçük devlet kavramı, Arap Baharı sonrası Katar dış politika davranışlarını açıklamakta yetersiz kalmaktadır. İkincisi ise küçük devlet kavramı, Katar'ın İran ile ilişkilerinde uyguladığı 'hedging' stratejisine, küçük devletlerin ittifak ilişkileri bağlamında analitik bir yanıt sunamamaktadır. Sonuç olarak bu çalışmanın temel önerisi, küçük devletlerin dış politika ve ittifak davranışlarına yeni bir kavramsal çerçeve kazandırılmasının zorunlu olduğudur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to analyze Qatar's foreign policy behaviors within the frame of the concept of“small state”and to test it through Qatar-Iran relations. Thus, the process from the year 1971, when Qatar gained its independence to the present, was divided into three periods, and it was questioned whether there was a continuity in the explanation of foreign policy behaviors with the concept and contributed to the conceptual discussions from the perspective of relations with Iran. In this respect, the main arguments of this thesis are as follows: Firstly, the concept falls short of explaining Qatar's foreign policy behavior after the Arab Spring. Secondly, it fails to provide an analytical response to the hedging strategy of Qatar in its relations with Iran in the context of alliance relations of small states. As a result, the main suggestion of this study is that it is necessary to bring a new conceptual framework to the foreign policy and alliance behaviors of small states.