Analysis of the blockchain users' perception on GDPR compliance
Blockchain kullanıcılarının GDPR uyumluluğuna ilişkin analizi
  1. Tez No: 700625
  2. Yazar: HACI YAKUP TETİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ABDULLAH BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AB Genel Veri Koruma Yönetmeliğinin (GDPR) Mayıs 2018'de yürürlüğe girmesinden bu yana, halka açık blockchain sistemlerinin yasal uyumluluğu ile ilgili endişeler ortaya çıktı. Bu tür endişeler, esas olarak bu sistemlerin bazı benzersiz özellikleri ile GDPR'de sunulan bazı yeni veri sahibi hakları, örneğin verilerin değişmezliği ve“silme hakkı”(a.k.a.“unutulma hakkı”) arasındaki gerilim etrafında yoğunlaşmaktadır. Benzer şekilde, halka açık blok zinciri sistemlerinin genel ve izinsiz özellikleri, GDPR uyumluluğuna meydan okur. Herkes, yetkisi olmadan, veri denetleyicileri ve işlemciyi tanımlamayı ve kişisel bilgi işleme sorumluluklarını atamayı imkansız kılan bir düğüm olarak anonim olarak ağa katılabilir. Bu çalışmanın amacı, sosyal medya verilerini analiz eden blockchain kullanıcılarının GDPR farkındalığını anlamaktır. Bu amaçla, sermaye piyasası büyüklüklerine göre 50 halka açık blockchain sistemi seçtik ve iki farklı çevrimiçi iletişim kanalı kullandık: forum gönderileri ve Twitter'dan tweet'ler. Blockchain sistemlerinin resmi Twitter hesaplarından bahseden veya ilgili hashtagleri kullanan tanımlanmış kullanıcılar tarafından gönderilen herkese açık tweetler toplandı ve GDPR'de ana hatlarıyla belirtilen ilkelerle ilgili ana endişeler araştırıldı. Veri setini, sistemlerin resmi forumlarında paylaşılan gönderilerle zenginleştirdik. On bir milyondan fazla tweet arasından GDPR ile ilişkili konuşmaları almak için makine öğrenimi tabanlı sınıflandırma ve doğal dil işleme (NLP) tabanlı konu modelleme yaklaşımlarını kullanarak tweet analizlerini otomatik hale getirdik. Sonuçlarımız, halka açık blockchain sistemlerinin kullanıcılarının hem Twitter hem de forum web sitelerinde GDPR ile ilgili konular hakkında çok fazla konuşmadıklarını gösteriyor. Herkese açık blockchain sistemlerinin kullanıcılarının GDPR hakkında çok fazla bilgi bilmediğini fark ettik. Birkaç kullanıcının GDPR ile ilgili konular hakkında endişeleri var ve halka açık blockchain sistemindeki GDPR hakkında konuştular. Sonuç olarak, halka açık blockchain sistemlerinin kullanıcıları ile GDPR arasında bir iletişim eksikliği olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Since the EU General Data Protection Regulation (GDPR) came into effect in May 2018, concerns about the legal compliance of public blockchain systems have emerged. Such concerns are mainly centered around the tension between unique characteristics of those systems and some new data subject rights introduced in the GDPR, e.g., the data immutability and the“right to erasure”(a.k.a.“the right to be forgotten”). Similarly, the public and permissionless characteristics of the public blockchain systems challenges the GDPR compliance. Anyone may, without authorization, participate in the network anonymously as a node which makes it impossible to identify data controllers and processor and assign responsibilities for personal information processing. The aim of this work is to understand GDPR awareness of blockchains users analyzing social media data. For this purpose, we selected 50 public blockchain systems according to their capital market size, and we used two different online communication channels: forum posts and tweets from Twitter. Public tweets posted by identified users who are mentioning official Twitter accounts of blockchain systems or using related hashtags were collected and main concerns about the principles outlined in the GDPR were investigated. We enriched the dataset with posts shared on official forums of the systems. We automatized tweet analyses by making use of machine learning based classification and natural language processing (NLP) based topic modelling approaches to get GDPR associated conversations from a corpus with among more than eleven millions of tweets. Our results show that the users of public blockchain systems did not talked about the GDPR-related issues so much on both Twitter and forum websites. We realized that the users of public blockchain systems does not know much more information about the GDPR. A few number users have concerns about the GDPR-related issues, and they talked about the GDPR on public blockchain system. As a result, we can easily say that there is a lack of communication between the users of public blockchain systems and the GDPR.