Energy storage performance analysis of fuel cells and supercapacitors with material characteristics
Yakıt pilleri ve süperkapasitörlerin materyal karakteristikleriyle birlikte enerji depolama performanslarının incelenmesi
  1. Tez No: 700635
  2. Yazar: UMUT YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışma, yakıt pilleri ve süperkapasitörlerin materyal karakteristikleriyle birlikte enerji depolama performans analizini anlamak için daha iyi bilgi sağlar. Bugünün dünyasında, aydınlatma, ısıtma, makinelerin çalıştırılması, depolama uygulamaları gibi her yerde enerjinin belirli formlarından yararlanılır. Enerji ihtiyacı, insan nüfusunun artmasıyla birlikte giderek artmaktadır. Bu nedenle, enerji tedariği ve enerji depolama birbiriyle uyumlu önemli işlemlerdir. Enerji depolama meselesinde en önemli parametrelerden biri, enerji depolama araçlarında kullanılan materyallerin özelliklerinin geliştirilmesi ve incelenmesidir. Enerji depolama işleminde yapılan gelişmeler ve yatırımlar enerji ihtiyacına ayak uydurmak zorundadır. Yakıt pillerinin ve süperkapasitörlerin yüzleştiği düşük enerji yoğunluğu, üretim maliyeti, hücre başına düşük voltaj ve yüksek özboşalım gibi birçok problem vardır. Bu tip problemlerin üstesinden gelmek amacıyla onlar için yeni materyallerin geliştirilmeye ihtiyacı vardır. Onların performanslarının ve verimliliklerini geliştirilmesi maksadıyla elektrot materyalleri açısından elektrokimyasal özellikler irdelenmelidir ve aşağıdaki bazı teknolojik işlemler tasarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study provides better knowledge to understand the energy storage performance analysis of fuel cells and supercapacitors with material characteristics. In today's world, certain forms of energy are utilized everywhere such as in lighting, heating, running of machines and storing of appliances, etc. Energy demand increases gradually with increasing the human population. Therefore, energy supplying and energy storing are significant processes pertinent to each other. One of the most important parameters for energy storage issue is the examination and development of material properties used energy storage devices. Developments and investments in energy storage process must keep pace with the energy demands. There are many problems which are faced by fuel cells and supercapacitors such as weak energy density, fabrication expenses, small voltage each cell and large self-discharging, etc. [1]. To overcome these types of problems, novel materials need to be improved for them. In order to improve their performances and efficiencies, electrochemical properties must be scrutinized in terms of electrode materials and designed by following some technological processes.