Şiddet ve suç davranışları çerçevesinde ses-gaz tabancasından muaddel silah tehdidi
The threat of modified weapon from voice-gas gun in the framework of violence and crime behaviors
- Tez No: 700647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN İBRAHİM ÖĞÜNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Toplumlar geliştikçe şiddet ve suç davranışlarının azalacağı yönündeki görüşlerin aksine şiddet ve suç davranışları her geçen gün artmaktadır. Ancak aktörler, roller ve araçlar değişiklik göstermektedir. Özellikle son zamanlarda yaşanan şiddet olaylarında karşılaşılan araçlardan biri ateşli silahlardır. Dünyada her yıl ateşli silah şiddetinden dolayı 200.000'den fazla kişi hayatını kaybetmektedir. Bunların 150.000'i cinayet, 65.000'i intihar ve 20.000'den fazlası silah kazasıdır. Türkiye'de ise her yıl 2.000'den fazla kişi ateşli silahlardan dolayı hayatını kaybederken 3.000'in üzerinde kişi çeşitli yerlerinden yaralanmaktadır. Dolayısıyla tezin amacı hem dünyada hem de Türkiye'de her geçen gün artan ateşli silah şiddetinin güncel durumunun belirlenmesinin yanında bireysel silahlanma sayılarının belirlenmesi ve genelde halk arasında zararsız olarak görülen ses-gaz tabancalarının ciddi yaralanmalara ve ölümlere sebep olabileceğinin incelenen olgularla ortaya konmasıdır. Betimsel olarak tasarlanan araştırmada, nitel araştırmalarda kullanılan örnek olay incelemesi yönteminden yararlanılmıştır. Örnek olaylar ise amaçsal örneklem yöntemlerinden biri olan ölçüt örneklem kullanılarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak bireysel silahlanmanın yüksek olduğu bölgelerde ateşli silah şiddetininde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Dünyada ateşli silah şiddetinin Brezilya, ABD ve Hindistan gibi büyük nüfus yoğunluğu olan ülkelerde yoğunlaştığı belirlenirken Türkiye'de nüfüs yoğunluğu fazla olan İstanbul, Samsun, Adana ve İzmir gibi şehirlere yoğunlaştığı görülmektedir. Diğer taraftan tespit edilen olgularda ses-gaz tabancasından muaddel silahların özellikle cinayet olgularında kullanıldığı belirlenirken dönüştürme işlemi yapılmayan ses-gaz tabancalarının soygun, tehdit/korkutma, silah kazası, yaralama ve intihar girişimi olgularında kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Contrary to the views that violence and criminal behavior will decrease as societies develop, violence and criminal behaviors are increasing day by day. However, actors, roles and tools are varying. One of the tools encountered, especially in recent violence, is firearms. More than 200.000 people die worldwide each year due to firearm violence. Of these, 150.000 are homicides, 65.000 are suicides and more than 20.000 are gun accidents. In Turkey, more than 2.000 people die from firearms every year, while more than 3.000 people are injured in various places. Therefore, the aim of the thesis is to determine the current situation of firearm violence, which is increasing day by day both in the world and in Turkey, as well as to determine the number of individual armaments and to establish with the facts that voice-gas pistols, which are generally seen as harmless among the public, can cause serious injuries and deaths. In the descriptive designed research, the case study method used in qualitative research was used. Sample events were detected using criteria sampling, which is one of the purposeful sampling methods. As a result in the world, gun violence is concentrated in countries with large population density, such as Brazil, the United States and India, while in Turkey, it is observed that cities such as Istanbul, Samsun, Adana and Izmir, which have a large population density. On the other hand, it was determined that the weapons converted from the voice-gas pistol were used especially in the cases of homicide, while the voice-gas pistols that were not converted were used in the cases of robbery, threat/intimidation, gun accident, wounding and suicide attempt.