Göç yönetiminde kamuoyu etkisi: 2014 sonrası Türkiye'de açık kapı politikasına yönelik kamuoyu algısı
Public opinion affect on migration manegament: Public opinion perception of open door policy in Turkey after 2014
- Tez No: 700648
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsanlık tarihi kadar eskiye dayanan göç dinamik bir yapıya sahiptir. Kitlesel göç hareketliliği tarihin her döneminde var olmuş ve var olmaya devam edecektir. Türkiye sahip olduğu coğrafi konumundan dolayı göç hareketliliğinden payına düşeni fazlasıyla almaktadır. Türkiye'nin son yıllarda artık bir gerçeği olmaya başlayan geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler birçok çalışmaya Suriyeli mülteciler, Suriyeli göçmenler, Suriyeli sığınmacılar gibi başlıklarla konu olmaktadır. Bu çalışmada da geçici koruma altındaki Suriyelilere ilişkin bir araştırma yapılmıştır.“Göç Yönetiminde Kamuoyu Etkisi”başlığı kapsamında göçün yönetilmesi, göç ve kamuoyu ilişkisi açısından 2011 yılında başlayan Suriye Krizi sonrası ortaya çıkan kitlesel göç hareketlerine yönelik Türkiye'nin uyguladığı açık kapı politikasının 2014 yılından sonra devlet ve kamuoyu bağlamındaki boyutu irdelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda Türkiye'de tarihsel olarak hukuki düzenlemeler ile kurumsallaşma açısından göç yönetimi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration goes back to the beginning of the human history, and has a dynamic structure. Mass migration movement has existed in every period of history and will continue to exist. Turkey has more migration mobility, due to its geographical location. Syrians under temporary protection, which has become a reality in Turkey in recent years, are the subject of many studies with titles such as Syrian refugees, Syrian immigrants, Syrian asylum seekers. In this study, a research was conducted on Syrians under temporary protection. Within the scope of the title of“Public Impact on Migration Management”, it has been tried to examine how Turkey's open door policy towards the mass migration movements that emerged after the Syrian Crisis that started in 2011 in terms of migration management, migration and public relations, after 2014, in the context of the state and public opinion. In this context, migration management has been discussed in terms of historical legal regulations and institutionalization in Turkey.