Enerji, büyüme ve çevre ilişkisi: En kirletici 10 ülke örneği
The relationship of energy, growth and environment: Examples of the 10 most contaminant countries
- Tez No: 700658
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı Küresel Karbon Projesine göre kişi başına en yüksek karbondioksit salınımına sahip olan on ülkenin enerji tüketimi ile ekonomik büyümenin çevre kirliliği üzerindeki etkisi, Çevresel Kuznets Eğrisi (ÇKE) hipotezinin geçerli olup olmadığı araştırılmıştır. Westerlund ve Edgerton (2007) tarafından geliştirilen panel eşbütünleşme testinin kullanıldığı bu çalışmada sabitli ve trendli modelde bir eşbütünleşme ilişkisinin varlığına ilişkin bulgular elde edilmiştir. Kişi başına en yüksek karbondioksit salınımına sahip olan on ülkede panel eşbütünleşme ilişkisinin varlığı belirlendikten sonra uzun dönem eşbütünleşme katsayıları Eberhard ve Bond (2009), Eberhardt ve Teal (2010) tarafından geliştirilen Genelleştirilmiş Ortalama Grup (AMG) tahmincisi yardımıyla test edilmiştir. Sonuçlar ülkeden ülkeye farklılıklar göstermekle birlikte uzun dönem eşbütünleşme parametresinde panelin genelinde ÇKE hipotezinde geçerli olan ters U eğrisinin aksine yukarı yönlü U şeklinde bir eğri görülmektedir. Dolayısıyla ÇKE hipotezinin geçerli olmadığı saptanmıştır. Ülke bazlı bakıldığında; Avustralya, Kuveyt, Kazakistan, Suudi Arabistan ülkesinde ÇKE hipotezinde geçerli olan ters U beklentisinin aksine yukarı yönlü U şeklinde eğri olduğu ve böylece ÇKE hipotezinin geçersiz olduğu saptanmıştır. Katar ülkesinde ters U şeklinde bir eğri görülmektedir. Dolayısıyla Katar ülkesinde ÇKE hipotezinin geçerli olduğu görülmüştür. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ülkesinde ise, ne ters U ne de U şeklinde bir ilişki vardır. ANAHTAR KELİMELER: Çevre, Ekonomik Büyüme, Enerji Tüketimi, Panel Veri Analizi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of energy consumption and economic growth on environmental pollution of the ten countries with the highest carbon dioxide emissions per capita according to the Global Carbon Project, and whether the Environmental Kuznets Curve (ÇKE) hypothesis is valid. In this study, in which the panel cointegration test developed by Westerlund and Edgerton (2007) was used, findings regarding the existence of a cointegration relationship in the fixed and trend model were obtained. After determining the existence of a panel cointegration relationship in the ten countries with the highest carbon dioxide emissions per capita, the long-term cointegration coefficients were tested with the help of the Generalized Average Group (AMG) estimator developed by Eberhard and Bond (2009), Eberhardt and Teal (2010). Although the results differ from country to country, an upward U-shaped curve is observed in the long-term cointegration parameter, in contrast to the inverted U curve that is valid in the EKC hypothesis. Therefore, it was determined that the EKC hypothesis was not valid. When viewed on a country basis; Contrary to the inverted U expectation that is valid in the EKC hypothesis in Australia, Kuwait, Kazakhstan, and Saudi Arabia, it was determined that there was an upward U-shaped curve and thus the EKC hypothesis was invalid. Qatar has an inverted U-shaped curve. Therefore, it has been seen that the EKC hypothesis is valid in Qatar. In the United Arab Emirates (UAE), however, there is neither an inverted U nor a U-shaped relationship. KEY WORDS: Economic Growth, Energy Consumption, Environment, Panel Data Analysis