Görsel sanatlar öğrencilerinde yaratıcılık ve girişimcilik arasındaki ı̇lişkiler
Relationships between creativity and entrepreneurship in visual arts students.
  1. Tez No: 700657
  2. Yazar: LALE ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Psikoloji, Education and Training, Fine Arts, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, görsel sanatlar öğrencilerinde yaratıcılık ve girişimcilik arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ele alınan sosyo-demografik (yaş, kardeş, okuduğu sınıf, teknolojiye ilgi düzeyi, hayal kurma düzeyi, sosyal ve kültürel etkinlikleri takip etme düzeyi) değişkenler ile görsel sanatlar öğrencilerinin yaratıcılık ve girişimcilik düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelenecektir. Sosyo-demografik (cinsiyet, mezun olunan lise okul türü vb.) değişiklikler temelinde oluşturulan gruplar arasında girişimcilik ve yaratıcılık bakımından anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılacaktır. Ayrıca görsel sanatlar öğrencilerinde yaratıcılık düzeyinin girişimcilik düzeyini yordayıp yordamadığı incelenecektir. Araştırmada, amaca uygun olarak ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki üniversitelerde görsel sanatlar eğitimi gören lisans ve lisan üstü öğrencileri, örneklemini ise uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen 318 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma için Kişisel Bilgi Formu dışında, iki ayrı veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlardan ilki Raudsepp tarafından geliştirilen ve Sungur tarafından Türkçeye uyarlanan“Ne Kadar Yaratıcısınız Ölçeği”diğeri Deveci ve Çepni tarafından geliştirilen“Öğretmen Adaylarına Yönelik Girişimcilik Ölçeği”dir. Ne Kadar Yaratıcısınız Ölçeği 50 maddeden, Öğretmen Adaylarına Yönelik Girişimcilik Ölçeği ise 5 alt boyutta olmak üzere toplam 38 maddeden oluşmaktadır. Araştırmada yaratıcılık ile girişimcilik arasındaki ilişkiye bakılmış, yapılan istatistiksel analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre görsel sanatlar öğrencilerinde yaratıcılık ve girişimcilik arasında olumlu ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. T-testinin sonuçlarına göre görsel sanatlar öğrencilerinde girişimcilik düzeyleri cinsiyete göre kadınların lehine olarak farklılaşmıştır. Yaş arttıkça yaratıcılık ve girişimcilik düzeyleri artmakta, kardeş sayısı arttıkça yaratıcılık düzeyi düşmektedir. Eğitim düzeyi ve teknolojiye olan ilgi düzeyi arttıkça girişimcilik lehine farklılaşmaktadır. Hayal kurma düzeyleri ile sosyal ve kültürel etkinlikleri takip etme düzeyleri arttıkça yaratıcılık ve girişimcilik düzeyleri de artmaktadır. Doğrusal basit regresyon analizi sonucunda görsel sanatlar öğrencilerinde yaratıcılık düzeyinin girişimcilik düzeyini ve girişimcilik düzeyinin yaratıcılık düzeyini anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur. Elde edilen veriler ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between creativity and entrepreneurship in visual arts students. For this purpose, it will be examined whether there is a meaningful relationship between the socio-demographic (age, sibling, grade (school), level of interest in technology, level of imagery, level of following social and cultural activities) and the level of creativity and entrepreneurship of visual arts students. It will be analyzed whether there is a significant difference in terms of entrepreneurship and creativity among the groups formed on the basis of socio-demographic (gender, type of high school graduated from, etc.) changes. In addition to all these, whether the level of creativity in visual arts students predicts the level of entrepreneurship will be examined. In the research, the relational screening method was used in accordance with the purpose. Universal set of the research is comprised of undergraduate and graduate visual art students, while the sample is formed by 318 students determined by proper sample methodology. Apart from the Personal Information Form, two different data collection tools were used for the research. The first one is the“How Creative Are You?”developed by Raudsepp and adapted to Turkish by Sungur, and the other is the“Entrepreneurship Scale for Teacher Candidates”developed by Deveci and Çepni. 'How Creative You Are Scale' consists of 50 articles, and 'Entrepreneurship Scale for Teacher Candidates' consists of 38 articles in five sub-dimensions. In the research, the relationship between creativity and entrepreneurship was examined, and a positive and significant relationship was found between creativity and entrepreneurship in visual arts students according to the findings obtained as a result of statistical analysis. According to the results of the t-test, the entrepreneurship levels of visual arts students differed in favor of women according to gender. As age increases, the level of creativity and entrepreneurship increases, and as the number of siblings increases, the level of creativity decreases. As the level of education and interest in technology increases, it differentiates in favor of entrepreneurship. As the level of imagination and following social and cultural activities increase, the levels of creativity and entrepreneurship increase. As a result of the linear simple regression analysis, it was found that the level of creativity of visual arts students significantly predicted the level of entrepreneurship and the level of entrepreneurship. The data obtained were discussed within the framework of the relevant literature.