Dijital para ve blok zinciri teknolojisinin Merkez Bankası ile bankalara etkileri
The effects of digital money and blok zincir technology on the Central Bank and banks
- Tez No: 700665
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yenidünya düzeninde, dijitalleşmenin yaşamın her alanına girmesiyle hayat tarzları değişmiştir. Bu gelişmeler finans alanındaki bankacılık sisteminde de görülmüş ve birçok merkez bankası kendi dijital parasını ihraç etmek için çalışmalara başlamıştır. Uluslararası para sisteminde kullanılmakta olan mevcut rezerv paranın yerine geçebilecek olan bir yeni rezerv para olma ihtimali tartışılmaktadır. Bu teknolojik gelişmeler sonucunda oluşturulan blok zinciri teknolojisiyle kripto para birimleri piyasaya sunulmuştur. Kripto paraların finansal kesimde kullanılması sonucunda ulusal ve uluslararası ödemelerin yapılmasında görev üstlenen bankaların aracılık faaliyetine olan ihtiyacının kısmen de olsa ortadan kalkmaya başladığı gözlenmektedir. Bunların sonucunda merkez bankalarının finansal istikrar sağlama çalışmalarında aksamaların meydana gelebileceği beklenilmektedir. İkinci bölümde blok zinciri teknolojisinin çalışma sistemi ve mantığı, paranın tanımı ve gelişimi ile kripto paraların nitelikleri ve gelişimi kronolojik olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde kripto para sistemi ile Merkez bankası parasının avantaj ve dezavantajlarına bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde kripto paranın finansal sisteme dolayısıyla genel bankacılık sistemine etkileri ile Türkiye'de kripto para, blok zinciri ve Merkez Bankaları Dijital Parasıyla ilgili gelişmeler incelenmiştir. Son bölümde ise Merkez Bankası Dijital Parasının potansiyel faydalarına değinilerek Merkez Bankası Dijital Parasının para politikalarına olan etkileri ile Dünyanın Yeni Rezerv Parasının oluşum süreci ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the new world order, lifestyles have changed with the introduction of digitalization into all areas of life. These developments have also been seen in the banking system in the field of finance, and many central banks have started to work to issue their own digital money. The possibility of a new reserve money that can replace the existing reserve money used in the international monetary system is discussed. With the blockchain technology created as a result of these technological developments, cryptocurrencies have been introduced to the market. As a result of the use of cryptocurrencies in the financial sector, it is observed that the need for intermediary activities of banks, which take on the task of making national and international payments, has begun to disappear, albeit partially. As a result, it is expected that disruptions may occur in the efforts of central banks to provide financial stability. In the second part, the working system and logic of blockchain technology, the definition and development of money, and the characteristics and development of cryptocurrencies are examined chronologically. In the third chapter, the advantages and disadvantages of the crypto money system and the central bank money are mentioned. In the fourth chapter, the effects of crypto money on the financial system, thus on the general banking system, and the developments related to crypto money, blockchain and Central Banks Digital Money in Turkey are examined. In the last part, the potential benefits of the Central Bank Digital Currency were mentioned and the effects of the Central Bank Digital Currency on monetary policies and the formation process of the World's New Reserve Money were discussed in detail.