Çokkültürlü kent örneğinde Mardin: Sosyolojik bir değerlendirme
Mardin in a case of the multicultural city: A sociological evaluation
- Tez No: 700664
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, Mardin İl Merkezi'nde bir arada yaşayan farklı etno-dinsel kültürlerarası kültür-kimlik ilişkisi ve 20. yüzyılın ortalarından itibaren“kültür”söz konusu olduğunda sıkça tartışılan bir kavram olan“kültür endüstrisi”nin, bu etno-dinsel kültürlere ne şekilde etki ettiğini incelemeyi amaç edinmiştir. Kültür-kimlik ilişkisinin bir sonucu olarak; farklı etno-dinsel kültürler arasında ortaya çıkan sınır ve ayrımların neler olduğu ve kültür endüstrisinin“tektipleştirme”gayesinin bu sınır ve ayrımlar üzerinde ne şekilde etki ettiğini kavramaya çalışmaktadır. Kültür-kimlik ilişkisi ve kültür endüstrisinin bu farklı etno-dinsel kültürler açısından avantaj ve dezavantajlarını değerlendirmektir. Araştırmanın verileri Mardin İl Merkezi'nde yaşayan farklı etno-dinsel kültürlerden olan 20 görüşmeci ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Örneklem grubunu oluşturan kişiler, araştırma sahasındaki ilk izlenim ve çalışmalar sonucu belirlenen kanaat önderleri ve kartopu örnekleme tekniği kullanılarak seçilen kişilerden oluşmaktadır. Araştırmanın içeriğini ise; kültür kavramının açıklanmaya çalışıldığı ilk bölüm, çokkültürlü kavramının açıklandığı ikinci bölüm, araştırma bölgesinin, konusunun, amacının ve öneminin anlatıldığı üçüncü bölüm, araştırma sahasından elde edilen bilgilerin değerlendirildiği dördüncü bölüm ve sonuç değerlendirmesinin yapıldığı beşinci bölümden oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine how the different ethno-religious intercultural culture-identity relations living together in Mardin City Center and the“culture industry”, which has been a frequently discussed concept since the middle of the 20th century, affect these ethno-religious cultures. As a result of the culture-identity relationship; It tries to comprehend what the boundaries and distinctions between different ethno-religious cultures are and how the“standardization”goal of the culture industry affects these boundaries and distinctions. It questions the culture-identity relationship and the advantages and disadvantages of the culture industry in terms of these different ethno-religious cultures. The data of the research is based on in-depth interviews with 20 interviewees from different ethno-religious cultures living in Mardin City Center. The people who make up the sample group consist of opinion leaders determined as a result of first impressions and studies in the research area and people selected using the snowball sampling technique. The content of the research is; The first part in which the concept of culture is tried to be explained, the second part in which the concept of multicultural is explained, the third part in which the research area, subject, purpose and importance are explained, the fourth part in which the information obtained from the research field is evaluated, and the fifth part in which the result evaluation is made.