The relationship among market orientation, learning orientation and innovativeness and their effects on financial performance
Pazar yönelimi, öğrenme yönelimi ve yenilikçilik arasındaki ilişki ve finansal performans üzerine etkileri
- Tez No: 700679
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA BAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Şirketlerin bugünün hızla değişen iş ortamı ile uyum içinde olmaları gerekmektedir. Dinamik iş ortamı içinde, doğru adaptasyonlar yapmak ve daha etkin ve verimli bir şekilde eylemlerde bulunmak rekabet avantajları kazanmak ve sürdürülebilir bir şirket olmak için kaçınılmazdır. Bu çerçevede, şirketler pazar yönelimi, öğrenme yönelimi ve yenilikçilik gibi temel stratejik sosyal sermaye faktörlerinin şirketlerin rekabet üstünlüğü sağlayıp örgütsel performansı arttırmaya etkilerinin belirlenmesi anlamlı olacaktır. Bu çalışmanın amacı pazar yönelimi, öğrenme yönelimi ve yenilikçilik arasındaki ilişki ve firma finansal performansı üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak yapılacak bu araştırma, yapılan literatür incelemesine göre pazarlama, yönetim ve finans yönetimi alanlarını birleştirip daha önce test edilmeyen bir modeli test etmesi nedeniyle öncül bir çalışma olarak değerlendirilebilir. Literatür taramasına göre, piyasa yönelimi, öğrenme yönelimi, yenilikçilik ve finansal performansı modelleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırma, modeli test ederek bu boşluğu doldurmaktadır. Pazar yöneliminin finansal performans üzerine ve öğrenme yöneliminin finansal performans üzerine etkileri incelenecektir. Ayrıca pazar yöneliminin yenilikçilik üzerine ve öğrenme yöneliminin yenilikçilik üzerine etkileri incelenecek ve yenilikçiliğin finansal performans üzerine etkisi araştırılacaktır. Yenilikçiliğin hem pazar yönelimi ve finansal performans arasındaki, hem de öğrenme yönelimi ve finansal performans arasındaki aracı etkileri değerlendirilecektir. Araştırmanın evrenini, İstanbul Sanayi Odasından alınan 13.500 firma içinden mail ile iletişim kurulan 315 firma oluşturmaktadır. Bu firmaların seçimi kolayda örnekleme metodu ile yapılacaktır. Veri analiz için SPSS 25.0 paket programı kullanılacaktır. Elde edilen bulgulara göre: Pazar yöneliminin finansal performans üzerinde anlamlı bir etkisi vardır ve öğrenme yöneliminin finansal performans üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. Pazar yöneliminin yenilikçilik üzerinde ve öğrenme yöneliminin yenilikçilik üzerinde önemli bir etkisi vardır. Ayrıca yenilikçiliğin finansal performans üzerine anlamlı etkisi vardır. Yenilikçiliğin Pazar yönelimi ile finansal performans arasındaki ilişkide kısmi aracılık etkisi vardır. Yenilikçiliğin öğrenme yönelimi ile finansal performans arasındaki ilişkide aracılık etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
Organizations should be work in harmony with today's rapidly changing business environment. Making proper adaptations and taking actions in more effective and efficient ways in the dynamic business environment are unavoidable to gain competitive advantages and to be a sustainable organization. In this framework, it would be significant to determine the effects of basic strategic social capital factors such as companies' market orientation, learning orientation and innovation on increasing the financial performance of companies by providing competitive advantage. The aim of this study is to investigate the relationship among market orientation, learning orientation and innovativeness and their effects on financial performance. This research, which will be carried out for this aim, can be considered as an antecedent study as it combines marketing, management, and financial management fields. According to the literature review, there is no study modeling market orientation, learning orientation, innovativeness, and financial performance. This research fills this gap by testing the model. The effects of market orientation on financial performance and learning orientation on financial performance will be examined. In addition, the effects of market orientation on innovativeness and learning orientation on innovativeness will be examined and the effect of innovativeness on financial performance will be investigated. The mediating effect of innovativeness both between market orientation and financial performance, and between learning orientation and financial performance will be evaluated. The population of the research consists of 315 companies, which are reached by e-mail among 13,500 companies from the Istanbul Chamber of Industry. The selection of these companies will be made by the convenience sampling method. The SPSS 25.0 software package will be used to display the results. According to the results; market orientation has a significant effect on financial performance and learning orientation has a significant effect on financial performance. There is a significant effect of market orientation on innovativeness and learning orientation on innovativeness. Additionally, there is a significant effect of innovativeness on financial performance. There is a partial mediating effect of innovativeness on the relationship between market orientation and financial performance. There is no mediating effect of innovativeness on the relationship between learning orientation and financial performance.