Râşid Halifeler Döneminde sosyal değişmeler ve toplumsal etkileri
Social changes and social effects in the Period of Rasid Caliphs
  1. Tez No: 700695
  2. Yazar: FATMA NUR PİLAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAÜDDİN VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma Râşid Halifeler dönemindeki sosyal değişmeleri ve bu değişmelerin toplumsal etkilerini içermektedir. İslâm tarihinde Rasûlullah'ın vefatıyla başlayıp Hz. Ali'nin vefatıyla sona eren yaklaşık otuz yıllık sürece Râşid Halifeler dönemi denmektedir. Bu dönemde Müslümanlar, Arap Yarımadası dışına çıkarak fetihler gerçekleştirmişlerdir. Bizans ve Sâsânî gibi iki büyük imparatorluğa son vermiş ve onların sahip oldukları toprakları İslâm topraklarına katmışlardır. Farklı din ve milletlerle karşılaşmışlardır. Bu coğrafyaların İslâmlaşması ve idare edilebilmesi için çeşitli düzenlemeler yapmışlardır. Bu bölgelerde yaşayanlardan İslâmiyet'i seçmeyenleri zımmî statüsünde kabul etmiş, kendi dinî, hukukî ve kültürel kimlikleriyle hayatlarına devam etmelerini sağlamışlardır. Bütün bu gelişmeler İslâm toplumu içerisinde toplumlar arası sosyo-kültürel etkileşimlerin yaşanmasına vesile olmuştur. Bu etkileşimler de toplumun siyasî, iktisadî, sosyal ve kültürel yapılarında değişimlere sebep olmuştur. Bu çalışma ile toplumda yaşanan sosyal değişmeler ve bu değişmelerin müspet ve menfi anlamdaki toplumsal etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes the social changes during the Rashid Caliphs and the social effects of these changes. Beginning with the death of the Messenger of Allah in the history of Islam, Hz. The period of approximately thirty years that ended with the death of Ali is called the period of Rashid Caliphs. During this period, Muslims went out of the Arabian Peninsula and made conquests. They put an end to two great empires such as Byzantium and Sassanid and added their lands to Islamic lands. They encountered different religions and nationalities. They made various arrangements for the Islamization and administration of these geographies. They accepted those living in these regions who did not convert to Islam as dhimmis and enabled them to continue their lives with their own religious, legal and cultural identities. All these developments have been instrumental in the socio-cultural interactions between societies within the Islamic society. These interactions also caused changes in the political, economic, social and cultural structures of the society. In this study, the social changes in the society and the positive and negative social effects of these changes were examined.