Râşid Halifeler Döneminde siyasi değişmeler ve toplumsal etkileri
Political changes in the period of Rightly and social effects
- Tez No: 234575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BAHAÜDDİN VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hz. Peygamber'in vefatıyla başlayan Râşid Halifeler dönemi, seçim şekilleri, halifelerin devleti yönetim tarzları, idaredeki görevlileri seçerken aradıkları kriterler ve bütün bunların topluma yansıma alanları noktasında önem arz etmektedir. Çalışmamızın amacı; İslam tarihinin sonuçları açısından en hassas ve kritik dönemlerinin bugünümüze nasıl aksettiğini incelemek ve anlamak ve bu doğrultuda yorumlamaktır. O dönemin hangi siyasi değişimlerden geçtiğini Hz. Peygamber dönemine atıflar yaparak ortaya koymaya çalıştığımız araştırmamızda Hz. Peygamber dönemindeki siyasî yapılanma ve özellikleri üzerinde durarak halifelerin seçilme şekilleri ve bu seçimler karşısında halkın tutumu değerlendirilmiştir. Halifelerin hem halk, hem de idari görevliler ile olan ilişki biçimleriyle ilgili örnek olay ve yazışmalarla konuya detay kazandırılmıştır. İslam Tarihi araştırma metotları çerçevesinde, Arapça ve Türkçe olmak üzere öncelikle ilk kaynaklardan ve daha sonra günümüz eserlerinden faydalanılarak sonuca gidilmeye çalışılmıştır. Dönem itibariyle yaşanan birçok değişikliğin siyasi boyutunu ele aldığımız bu araştırmada yaptığımız tespitler vardığımız sonuçlar maddeler halinde sıralanarak yapılacak diğer araştırmalara ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
It has importanced all cases on point of reflection areas for social and the criterias that they want selecting officials in administration ,polities of the caliphs ,election ways, the period of Rashid Caliphs to began with the Last Prophet?s death. Purpose of our working interprets accordingly and to understand and to search how to be heard for today the critical periods and soulfuls for results of Islamic history.It has been commented community?s attitude on situation these elections and ways of the caliphs designations to dwell on its features and demarche in period of The Prophet on our research to verify ,refering in period of The Prophet ,to pass from which politic changes its period . It has been eloborated to matter with correspondences and case study concerning relations to be with the caliphs both community and also officials of administration . As part of investigation method of Islamıc history, it has tried to come a conclusion to be benefited from today?s works and from first sources previously in Arabic and Turkish .It has offered insight into other researches to wil do ,specified to reach conclusions and determinations to do on this research to approach the political landscape of lots changes to live as from period .