Mesleki tükenmişlik ve duygusal zekâ arasındaki ilişkilerin sağlık sektöründe araştırılması
Investigation of the relationships between occupational burnout andemotional intelligence in the health sector
- Tez No: 700705
- Danışmanlar: DR. GÖZDE MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tükenmişlik, bireylerin duygusal isteklerinin fazla olduğu örgütlerde uzun soluklu olarak çalışılmasından dolayı ortaya çıkan, bedensel yıpranma, çaresiz olma, yaşanan hayal kırıklığı, ümitsizlik, olumsuz bir benlik kavramının gelişmesi, yapılan işe, hayata ve iş yerinde çalışan bireylere karşı negatif davranışların gelişmesi şeklinde semptomların olduğu bir durum olarak açıklanmaktadır. Günümüzde teknolojik, bilimsel, ekonomik, sosyal alanda çok hızlı gelişim ve değişmelerle karşılaşmaktayız. Bunun sonucunda kişilerin yerine getirmesi gereken görevler artmakta, çevre ile olan ilişkiler çeşitlenmekte ve zamanın etkin kullanımının gerekliliği zorunda duruma gelmektedir. Hayatın kişiler için karmaşıklaşmasıyla gelişen bu dönem, insanların aldığı enerjiden fazlasını harcayarak duygusal ve fiziksel kaynaklarının tükenmesine neden olmaktadır. Kişinin kendini kontrol edebilmesi ve tanıyabilmesi, arzularını öteleyebilmesi, kendi motivasyonunu sağlayabilmesi, çevresindeki kişilere anlayışla yaklaşabilmesi, engeller karşısında direnebilmesi ve etkin ilişkiler kurabilmesi için ihtiyacı olan yeterliklere duygusal zekâ adı verilmektedir. Duygusal zekâya sahip kişiler her anlamda avantajlı sayılır. Baltaş'a (2015) göre duygusal zekâ“bireyin özel yaşamını da iş yaşamını da doğrudan etkilemektedir. Bireylere bir arada çalışmayı gerektiren sosyal alanlardaki mesleklerde duygusal zekânın yerinin daha büyük olduğu söylenebilir”. Bu noktadan hareketle bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının mesleki tükenmişlik ve duygusal zekâ düzeyini belirlemek, çeşitli demografik ve mesleki özelliklerle mesleki tükenmişlik ve duygusal zekâ arasındaki ilişkileri ve son olarak sağlık çalışanlarında duygusal zekâ ile mesleki tükenmişlik arasındaki ilişkiyi incelemektir.
Özet (Çeviri)
Burnout is characterized by symptoms such as physical weariness, helplessness, disappointment, hopelessness, development of a negative self-concept, development of negative behaviors towards work, life and individuals working in the workplace, which occur due to long-term working in organizations where individuals have high emotional demands. described as a condition. Today, we encounter very rapid developments and changes in the technological, scientific, economic and social fields. As a result of this, the duties that people have to fulfill increase, the relations with the environment are diversified and the necessity of effective use of time becomes obligatory. This period, which develops with the complexity of life for people, causes the depletion of emotional and physical resources by expending more energy than people receive. Emotional intelligence is the competencies that a person needs in order to be able to control and recognize himself, to postpone his desires, to provide his own motivation, to approach the people around him with understanding, to resist obstacles and to establish effective relationships. People with emotional intelligence are considered advantageous in every sense. According to Baltaş (2015) emotional intelligence directly affects both the private and business life of the individual. It can be said that emotional intelligence has a greater place in professions in social areas that require individuals to work together. From this point of view, the aim of this study is to determine the occupational burnout and emotional intelligence levels of health workers, to examine the relationship between various demographic and occupational characteristics, professional burnout and emotional intelligence, and finally, the relationship between emotional intelligence and occupational burnout in health workers.