Duygusal zekanın boşanma göstergeleri ve romantik ilişki doyumuyla ilişkisi
The relationship between emotional intelligence and divorce indicators and romantic relationship satisfaction
- Tez No: 700706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜB ENSARİ CİCERALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı; Duygusal zeka, boşanma göstergeleri ve romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda ele alınan demografik değişkenlerle (Evlilik yılı, çocuk sayısı, kardeş sayısı, yaş, aylık geliri vb.) bağımlı değişkenler (Duygusal zeka, boşanma göstergeleri ve romantik ilişki doyumu) arasında anlamlı ilişki olup olmadığı araştırılacak, demografik değişkenler (Katılımcıların, aile türü, aile sevgisi, yaş, evlilik yılı, çocuk sayısı, kardeş sayısı, ebeveyn ilişkisi, eğitim durumu, gelir durumu vb.) temelinde oluşturulan gruplar arasında bağımlı değişken düzeyleri bakımından anlamlı fark olup olmadığı incelenecektir. Ayrıca duygusal zeka ve alt boyutlarının boşanma göstergeleri ve alt boyutları düzeyinde, duygusal zeka ve alt boyutlarının ilişki doyumu düzeyinde, boşanma göstergeleri ve alt boyutlarının ilişki doyumu düzeyinde yordayıcı etkileri incelenecektir. Araştırmada, amaca uygun olarak ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye geneli evli katılımcılar, örneklemini ise uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen tesadüfi olarak seçilen 1702 kadın ve erkekten katılımcılardan oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ile evli katılımcıların algıladıkları duygusal zeka düzeylerini ölçmek için Saltukoğlu, Tok ve Tatar tarafından Türkçeye uyarlanan Duygusal Zeka Ölçeği, katılımcıların evliliklerindeki boşanma riskini görmek için Yöntem ve İlhan tarafından geliştirilen Boşanma Göstergeleri Ölçeği ve ilişki doyumunu ölçmek için Hendrick tarafından geliştirilen Curun tarafından Türkçeye uyarlanan Romantik İlişki Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre evli katılımcıların duygusal zeka ile boşanma göstergeleri düzeyleri arasında, duygusal zeka ile ilişki doyumu arasında ve boşanma göstergeleri ile ilişki doyumu arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırma sonuçlarına göre evli katılımcıların duygusal zeka, boşanma göstergeleri ve ilişki doyumunun aile sevgisi, kardeş sayısı, ebeveyn ilişkisi, eğitim düzeyi, alınan eğitim ve gelir durumuna göre farklılaştığı, boşanma göstergeleri ve ilişki doyumunun evlilik yılı ve çocuk sayısına göre farklılaştığı, duygusal zeka ve ilişki doyumunun yaş değişkenine göre farklılaştığı ve duygusal zekanın cinsiyet değişkenine göre kadınlar lehine farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Doğrusal basit regresyon analizi sonucunda duygusal zekanın boşanma göstergelerini ve romantik ilişki doyumunu anlamlı olarak yordadığı ve boşanma göstergelerinin romantik ilişki doyumunu yordadığı bulunmuştur. Elde edilen veriler ilgili alan yazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; It is the examination of the relationships between emotional intelligence, divorce indicators and romantic relationship satisfaction. For this purpose, it will be investigated whether there is a significant relationship between the demographic variables (marriage year, number of children, number of siblings, age, monthly income, etc.) and dependent variables (emotional intelligence, divorce indicators and romantic relationship satisfaction). type, family love, age, marriage year, number of children, number of siblings, parental relationship, education level, income level, etc.). In addition, the predictive effects of emotional intelligence and its sub-dimensions on the level of divorce indicators and sub-dimensions, emotional intelligence and its sub-dimensions on the level of relationship satisfaction, divorce indicators and its sub-dimensions on the level of relationship satisfaction will be examined. In the research, the relational screening method was used in accordance with the purpose. The population of the study consists of married participants throughout Turkey, and the sample is comprised of 1702 women and men randomly selected with the appropriate sampling method. The“Personal Information Form”developed by the researcher to collect data in the study, the Emotional Intelligence Scale adapted to Turkish by Saltukoğlu, Tok and Tatar to measure the emotional intelligence levels of the married participants, the Divorce Indicators Scale developed by the Method and İlhan to see the divorce risk in the marriage of the participants and the relationship satisfaction. Romantic Relationship Satisfaction Scale, which was developed by Hendrick and adapted into Turkish by Curun, was used to measure it. The data obtained were analyzed with the SPSS program. According to the findings obtained as a result of the statistical analysis, a significant relationship was found between the emotional intelligence and divorce indicator levels of married participants, between emotional intelligence and relationship satisfaction, and between divorce indicators and relationship satisfaction. According to the results of the comparison between groups, emotional intelligence of married participants, divorce indicators and relationship satisfaction differ according to family love, number of siblings, parental relationship, education level, education and income, divorce indicators and relationship satisfaction differ according to the year of marriage and the number of children, emotional intelligence and it was concluded that relationship satisfaction differed according to the age variable and emotional intelligence differed in favor of women according to the gender variable. As a result of linear simple regression analysis, it was found that emotional intelligence significantly predicted divorce indicators and romantic relationship satisfaction, and divorce indicators predicted romantic relationship satisfaction. The data obtained were discussed within the framework of the relevant literature.