Mesleki tükenmişlik ve duygusal zeka arasındaki ilişki (yöneticiler üzerine bir uygulama)
The relationship between occupational burnout and emotional intelligence (an analysis on managers)
- Tez No: 186173
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER FARUK İŞÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
IVÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİMESLEKİ TÜKENMİŞLİK VE DUYGUSAL ZEKA ARASINDAKİ İLİŞKİ(YÖNETİCİLER ÜZERİNE BİR UYGULAMA)Ali Çağlar GÜLLÜCEDanışman : Yrd.Doç.Dr. Ömer Faruk İŞÇAN2006-SAYFA : 150Jüri : Yrd.Doç.Dr. Ömer Faruk İŞÇANProf.Dr.Dursun BİNGÖLYrd.Doç.Dr. Kerem KARABULUTSistematik ve analitik yöntemle yürütülen çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. İlkbölümde tükenmişlik literatüründeki tanımlara yer verilmiş; tükenmişlikle ilgili kuramsalçalışmaların tarihsel süreci üzerinde durulmuştur. Böylece konunun kavramsal alt yapısıhazırlanmıştır.İkinci bölümde, öncelikle duygu ve zekaya ilişkin temel kavramlar, duygusal zekayailişkin çalışmaların tarihsel süreci üzerinde durulmuş; duygusal zeka modelleri ve ölçekleritanımlanmıştır.Üçüncü bölümde duygusal zeka ve tükenmişlik arasındaki ilişki, tükenmişlik ile iştatminsizliği ve performans arasındaki ilişki ve duygusal zeka, öz yetkinlik ve tükenmişlikarasındaki ilişkiler incelenmiş ve bu ilişkileri araştırmak için oluşturulan çalışmanın kuramsalçerçevesi oluşturulmaya çalışılmıştır.Dördüncü bölümde ise konunun Erzurum'daki KOBİ'lerde çalışan örneklemyöntemiyle seçilen 68 işletmedeki 122 yönetici üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada,Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Duygusal Katsayı Envanteri(EQ-i) yöneticilere uygulanmıştır.Maslach ve Bar-On'un geliştirdiği bu modeller, literatürde halihazırda yaygın kabul gören veözelikle insan kaynakları yönetiminde güvenilirliği kabul edilmiş modellerdir. Anket sonuçları,Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi, t Testi, tek yönlü varyans analizi, LSD PosHoc testleri kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VABSTRACTMASTER THESISTHE RELATIONSHIP BETWEEN OCCUPATIONAL BURNOUT ANDEMOTIONAL INTELLIGENCE(AN ANALYSIS ON MANAGERS)Ali Çağlar GÜLLÜCESupervisor : Asst.Prof. Ömer Faruk İŞÇAN2006-PAGE : 150Jury : Asst.Prof. Ömer Faruk İŞÇANProf.Dr.Dursun BİNGÖLAsst.Prof. Kerem KARABULUTThe purpose of this study was to draw applicable conclusions based upon theanalysis of data informing an understanding of the relationship between the variables fromthe theory of emotional intelligence and the variables known from professional burnout.Chapter 1 reports the research about the theory of burnout and the coping strategiesthat are useful and relevant to those having experienced trauma.Chapter 2 reports the research about the theory of emotional intelligence that hascontributed identifiable variables and popularized the concept. Conceding the emotionalintelligence theory is stil vigorously debated, it appears that measurement of these variablescontributes to the current knowledge base of burnout.Chapter 3 describes the relationship for this study in the relationship of burnoutvariables and some variables from emotional intelligence.Chapter 4 reports the results of the data collection and analysis. Tables and chartsdisplay the data from t test, correlation, variance and LSD Pos Hoc test work. Essentially,this chapter documents the analysis procedures and reports the findings. Results of thevariables for emotional intelligence are disclosed for their relationship to the burnoutvariables, the ultimate contribution to an understanding of this research question.