Üniversite öğrencilerinde duygu düzenleme becerileri, duygusal zekâ ve akademik tükenmişlik arasındaki ilişki
Relationship between emotion regulation skills, emotional intelligence and academic burnout in university students
  1. Tez No: 963626
  2. Yazar: BERK USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE DURMAZ, PROF. DR. AYÇA ÖZEN ÇIPLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Üniversite öğrencilerinin son dönemlerde küreselleşen ve dönüşen dünyada değişen toplumsal ve teknolojik gelişmeler sonucunda birçok farklı etmenle baş etmesi gerekmektedir. Özellikle meslek ünvanı almak ve nitelik kazanmak için akademik süreçlerde yoğun stresle başa çıkmaları gerekmektedir. Ayrıca üniversiteli gençler bu süreçte çeşitli sosyal sorunlarla yüzleşerek yeni sosyal beceriler de kazanmaktadır. Bu durum, üniversite öğrencilerinde akademik tükenmişlik süreçleriyle baş etme ve çeşitli sosyal yetkinlikler için de duygusal zekâ yüksekliğini beraberinde getirmektedir. Ayrıca bu sorunlarla baş ederken de duygu düzenleme becerileri kritik bir baş etme stratejisini oluşturmaktadır. Bu araştırmada da üniversite öğrencilerinde duygu düzenleme becerileri, duygusal zekâ ve akademik tükenmişlik arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırma bulgularına göre, duygu düzenleme becerileri ve duygusal zekâ arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki, duygusal zekâ ve akademik tükenmişlik arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki, duygu düzenleme becerileri ve akademik tükenmişlik arasında da negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Oluşturulan model testinde duygu düzenleme becerileri ve akademik tükenmişlik arasındaki ilişkide duygusal zekanın kısmi aracı bir etkisi vardır. Bu bulgular sonucunda, üniversite öğrencilerinde akademik tükenmişlik için duygu düzenleme becerileri önemli bir baş etme stratejisi olurken, duygusal zekanın varlığı ile daha da güçlü bir baş etme stratejisine dönüşmektedir. Böylece, üniversite öğrencilerine yönelik geliştirilen tükenmişlik müdahalelerinde duygu düzenleme becerileri ve duygusal zekâ kavramlarına yönelik girişimler önemli bir etki yaratabilir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing and transforming world, university students have to cope with many different factors as a result of changing social and technological developments in recent years. They have to cope with intense stress in academic processes, especially in order to obtain a professional title and gain qualifications. In addition, university students face various social problems and gain new social skills in this process. This situation brings about a high level of emotional intelligence in university students for coping with academic burnout processes and various social competencies. In addition, emotion regulation skills constitute a critical coping strategy while coping with these problems. In this study, the relationship between emotion regulation skills, emotional intelligence and academic burnout in university students was investigated. According to the research findings, a positive significant relationship was found between emotion regulation skills and emotional intelligence, a negative significant relationship between emotional intelligence and academic burnout, and a negative significant relationship between emotion regulation skills and academic burnout. In the model test created, emotional intelligence has a partial mediating effect in the relationship between emotion regulation skills and academic burnout. As a result of these findings, emotion regulation skills are an important coping strategy for academic burnout in university students, and it becomes an even stronger coping strategy with the presence of emotional intelligence. Thus, interventions targeting emotion regulation skills and emotional intelligence concepts can have a significant impact in burnout interventions developed for university students.