İnformal iletişimin kurumsal bağlılık üzerinde etkisi: Alanya'daki 5 yıldızlı otel çalışanları üzerine bir inceleme
The effect of informal communication on corporate commitment: A study on the employees of a 5-star hotel in Alanya
- Tez No: 700707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Globalleşen dünya konjonktüründe kurumların amaç ve hedeflerini gerçekleştirmesinde ve devamlılıklarını sağlamalarında insan kaynağı kilit rol oynamaktadır. Örgütler içerisindeki insan kaynağının birbirleri ile olan iletişimleri de kurumlarına olan bağlılıklarını önemli derece etkilemektedir. Bu araştırmada farklı kültürlerin bir arada çalışmalarını sürdürdüğü konaklama sektöründeki otel çalışanlarının informal iletişim sürecinin kurumlarına olan bağlılıklarına etkisi incelenmiştir. Alanya'da faaliyet gösteren 5 yıldızlı oteller evreninde gerçekleşen araştırma daha kurumsal bir yapı olarak düşünüldüğünden tüm departmanların ayrıştırılmış olması sebebiyle tercih edilmiştir. Hizmet sektörü olması nedeniyle müşteri odaklı çalışılması işveren ve iş gören açısından beklentilerin de farklılaşmasının önünü açmaktadır. Bu beklentilerinde karşılıklı olarak doyum sağlanması için kurum içi iletişimin önemli rol oynadığı bilinmektedir. Bu iletişim sürecinin de önemli bir basamağı olan informal iletişimin otel sektöründeki çalışanların kurumlarına olan bağlılıklarının ne derece etkilendiği incelenmiştir. Örgütsel Bağlılık Ölçeği ile İnformal İletişim Ölçeğinin anket soruları ile ulaşılan çalışanlardan edinilen veriler ışığında inceleme sonuçları ortaya çıkmıştır. Alanya'daki 91 otel üzerinde gerçekleştirilen incelemeye toplamda 401 katılımcının verileri üzerinden araştırma yapılmıştır. SPSS 24,0 programı kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre kurumlar içerisinde iş görenler arasındaki informal iletişimin kurumlarına olan bağlılıklarını oluşturan demografik özellikler, İnformal İletişim ve Kurumsal Bağlılık Ölçekleri ve alt boyutları ile ele alınmıştır. Ortaya çıkan bulgular ilgili tablolar ve şekiller ile sonuçlandırılarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world conjuncture, human resources play a key role in achieving the goals and objectives of institutions and ensuring their continuity. The communication of human resources within organizations with each other also significantly affects their commitment to their institutions. In this research, the effect of the informal communication process of hotel employees in the accommodation sector, where different cultures continue to work together, on their commitment to their institutions was examined. The research, which was carried out in the universe of 5-star hotels operating in Alanya, was preferred because all departments were separated since it was considered as a more institutional structure. Since it is a service sector, customer-oriented work paves the way for the differentiation of expectations in terms of employers and employees. It is known that internal communication plays an important role in ensuring mutual satisfaction in these expectations. Informal communication, which is an important step of this communication process, has been examined to what extent the commitment of the employees in the hotel sector to their institutions is affected. In the light of the data obtained from the employees reached with the questionnaire questions of the Organizational Commitment Scale and the Informal Communication Scale, the results of the examination were revealed. Information data about 401 in total were searched on 91 studies in Alanya. Analyzed with SPSS 24.0 security system. In terms of research, the developments in informal communication among the business units in the systems are discussed with their demographic characteristics, Informal Communication and Institutional Scales and their sub-dimensions. The result is looked at with the estimated tables and figures about the middle.