Çocuklarla felsefe eğitici eğitimi alan ve almayan okul öncesi öğretmenlerinin düşünme becerileri eğitimine yönelik pedagojik alan bilgilerinin karşılaştırılması
Comparison of pedagogical field information on thinking skills of pre-school teachers with and without philosophy education with children
  1. Tez No: 700713
  2. Yazar: GÜLENAY KABİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çocuklarla felsefe eğitici eğitimi alan ve almayan okul öncesi öğretmenlerinin düşünme becerileri eğitimine yönelik pedagojik alan bilgilerinin karşılaştırılmasıdır. Belirtilen amaca yönelik olarak nitel yöntemle oluşturulan çalışmada durum çalışmalarından biri olan bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu oluşturulurken amaçlı örnekleme yöntemlerinden, ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Oluşturulan çalışma grubuna MEB'e bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan, çocuklarla felsefe eğitici eğitimi alan üç ve almayan üç olmak üzere toplam altı okul öncesi öğretmeni dahil edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin düşünme becerileri eğitimine yönelik pedagojik alan bilgilerinin derinlemesine incelenmesi ve karşılaştırılması amacıyla katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, İçerik Gösterimi (Öğretim Etkinlik Planı) ve PAB Görüşme Soruları uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerden seçtikleri bir konu alanı üzerinden öğretim etkinlik planı oluşturmaları ve PAB görüşme sorularını yanıtlamaları istenmiştir. Çocuklarla felsefe eğitici eğitimi alan ve almayan okul öncesi öğretmenlerinin düşünme becerileri eğitimine yönelik pedagojik alan bilgilerinin karşılaştırılması amacıyla, araştırmaya katılan öğretmenlerin veri toplama araçlarına verdikleri yanıtlar sürekli karşılaştırma yöntemi aracılığıyla tümevarımsal içerik analizi ile çözümlenmiştir. Ardından çocuklarla felsefe eğitici eğitimi alan ve almayan okul öncesi öğretmenlerinin PAB bileşenleri arasındaki bağlantılarının düzeyi derinlemesine doğrudan PAB analizi, numaralandırma yaklaşımı ve PAB haritalama analizi kullanılarak, sürekli karşılaştırma yöntemi ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda; Çocuklarla felsefe eğitici eğitimi alan öğretmenlerin düşünme becerileri eğitiminde kendilerini yeterli hissettikleri ve eğitimde sorgulamaya dayalı çağdaş eğitim yöntemlerine başvurdukları fakat çocuklarla felsefe eğitimi almayan öğretmenlerin düşünme becerileri eğitiminde kendilerini yetersiz hissettiği ve eğitimde geleneksel yöntemlere başvurduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında çocuklarla felsefe eğitici eğitimi alan ve almayan öğretmenlerin düşünme becerileri eğitimindeki temel amaçlarını, sosyal duygusal gelişimle bağdaştırdığı görülmüştür. Son olarak her iki öğretmen grubunun da ölçme ve değerlendirme yöntemleri ile müfredat süreçlerini, düşünme becerileri eğitimiyle ilişkilendirmede yetersiz olduğu fakat çocuklarla felsefe eğitici eğitimi alan öğretmenlerin bu bileşenlere yönelik yönerge ve yöntem bilgisine daha çok sahip olduğu tespit edilmiştir. Çocuklarla felsefe eğitici eğitimi alan öğretmenler almayan öğretmenlere göre düşünme becerileri eğitimine yönelik PAB bileşenleri arasında daha dengeli bir etkileşime sahipken, öğretmenlerin düşünme becerileri eğitiminde PAB bileşenleri arasındaki en güçlü etkileşimin amaç ve hedefler ile öğrenci anlayışları bilgisi arasında olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak ulaşılan sonuçlar mevcut literatür temelinde tartışılarak bu bağlamda gerekli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to compare the pedagogical content knowledge of preschool teachers who receive and do not receive philosophy educator education with children on thinking skills education. For the stated purpose, the multiple case-holistic design, which is one of the case studies, was used in the study created with the qualitative method. While the study group of the research was formed, the criterion sampling method, which is one of the purposeful sampling methods, was used. A total of six preschool teachers, three of whom receive philosophy educator education with children and three who do not, working in pre-school education institutions affiliated to the Ministry of National Education, were included in the study group. Personal Information Form, Content Display (Teaching Activity Plan) and PCK Interview Questions were applied to the participants in order to examine and compare the pedagogical content knowledge of preschool teachers about thinking skills training in depth. Teachers participating in the research were asked to create a teaching activity plan based on a subject area they chose and to answer PCK interview questions. In order to compare the pedagogical content knowledge on thinking skills education of preschool teachers with and without philosophy educator education with children, the answers given by the teachers participating in the research to the data collection tools were analyzed with inductive content analysis through the continuous comparison method primarily. Then, the level of connections between the PCK components of preschool teachers who have received philosophy with children education and have not received philosophy with children education was analyzed by continuous comparison method with the help of in-depth direct PCK analysis, numbering approach and PCK mapping analysis. Analysis results; It has been revealed that the teachers who receive philosophy educator education with children feel themselves competent in the education of thinking skills and they apply to contemporary teaching methods based on inquiry in education, but the teachers who do not receive philosophy educator education with children feel inadequate in the education of thinking skills and resort to traditional methods in education In addition, it was observed that the teachers who received or did not receive philosophy educator education with children associated their basic goals in thinking skills education with social emotional development. Finally, it was determined that both groups of teachers were insufficient in associating assessment and evaluation methods and curriculum processes with thinking skills education, but teachers who received philosophy educator education with children had more directive and method knowledge about these components. It was concluded that while teachers who received philosophy educator education with children had a more balanced interaction between PCK components for thinking skills education than teachers who did not, the strongest interaction between PCK components in teachers' thinking skills education was between goals and objectives and knowledge of student understandings. Finally, the obtained results were discussed on the basis of the existing literature, and necessary suggestions were presented in this context.