3-6 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin akıl zeka oyunlarına yönelik bilgi, görüş ve farkındalıklarının değerlendirilmesi
Opinions and awareness of parents with children between the ages of 3-6 about mind games.
  1. Tez No: 700725
  2. Yazar: SERAP DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜB ENSARİ CİCERALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, 3-6 yaş aralığında çocuğu olan ebeveynlerin, akıl zeka oyunlarına yönelik bilgi, görüş ve farkındalıklarının değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda ele alınan sosyo-demografik (yaş, çalışma durumu, eğitim düzeyi, medeni durum, çocuk sayısı) değişkenler ile ebeveynlerin çocuk gelişimine bakışı ve akıl zeka oyunlarına yönelik görüş ve farkındalıkları incelenecektir. Araştırmada, amaca uygun olarak nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni uygulanmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul ilindeki 3-6 yaş aralığında çocuğu bulunan ebeveynlerdir, örneklemini ise, uygun örnekleme yöntemi ile belirlenen 102 kadın ve erkekten oluşan karma ebeveynler oluşturmaktadır. Araştırma için 3-6 Yaş Arası Çocuğu Olan Ebeveynlerin Akıl Zeka Oyunlarına Yönelik Bilgi, Görüş ve Farkındalıklarının Değerlendirilmesi Formu kullanılmıştır. Toplam 21 sorudan oluşan form, demografik özellikler, ebeveynlerin çocuk gelişime yönelik yaklaşımı ve akıl zeka oyunlarına yönelik görüş ve farkındalıklarının değerlendirildiği üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmada ebeveynlerin akıl zeka oyunlarına yönelik bilgi, görüş ve farkındalıklarına bakılmış, yapılan analizler sonucunda ulaşılan bulgulara göre, ebeveynlerin akıl zeka oyunlarına yönelik olumlu bir görüşe sahip oldukları tespit edilmiştir. Akıl zeka oyunlarına yönelik genel görüş olumlu olmasına karşın, alana yönelik kazanım ve kazanımlar için ihtiyaç duyulan zamana ilişkin farkındalığın arttırılması gerektiği tespit edilmiştir. Erken çocukluk döneminde okul öncesi kurumlar ile tanışılmış olmasının ise alana yönelik olumlu bilgi düzeyi sağladığı belirlenmiştir. Verilerden elde edilen bilgiler, ilgili alanyazın perspektifinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the knowledge, opinions and awareness of parents with children between the ages of 3-6 about mind games. For this purpose, socio-demographic (age, employment status, education level, marital status, number of children) variables, parents' view of child development and their views and awareness about mind and intelligence games will be examined. In the research, case study design, which is one of the qualitative research methods, was applied in accordance with the purpose. The universe of the research is the parents with children between the ages of 3-6 in Istanbul, and the sample composed of mixed parents consisting of 102 men and women determined by the convenient sampling method. For the research, the Evaluation Form of the Information, Opinion and Awareness of the Parents with 3-6 Years-Old Children on Mind and Intelligence Games was used. The form, which consists of 21 questions in total, consists of three parts in which demographic characteristics, parents' approach to child development, and their views and awareness about mind games are evaluated. In the research, parents' knowledge, opinions and awareness of mind games were examined, and according to the findings obtained as a result of the analyzes, it was determined that parents had a positive opinion about mind games. Although the general opinion about mind games is positive, it has been determined that awareness of the time needed for the acquisitions and gains for the field should be increased. It has been determined that meeting with pre-school institutions in early childhood provides a positive level of knowledge about the field. The information obtained from the data is discussed in the perspective of the relevant literature.