Ortaokul öğrencilerinde bağlanma stilleri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiler
The relationships between attachment styles and quality of life in secondary school student
  1. Tez No: 700724
  2. Yazar: BETÜL HAYTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada ortaokul dönemindeki ergenlerin bağlanma stilleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda bağlanma stilleri ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki incelenmiş ve bu iki değişkenin sosyo-demografik özellikler temelinde oluşturulan gruplar (cinsiyet, yaş, ailenin gelir düzeyi, içe dönüklük-dışa dönüklük, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, akademik başarı algısı) arasında farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Ayrıca ortaokul öğrencilerinde bağlanma stilinin yaşam kalitesini yordayıp yordamadığına bakılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu İstanbul ili Bahçelievler ilçesindeki ortaokullarda 7. ve 8. sınıf düzeyinde öğrenim gören 182'si kız 123'ü erkek toplam 305 öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcıların kişisel bilgilerini belirlemek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, bağlanma stillerini ortaya koymak için“Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği”, yaşam kalitelerini belirlemek amacıyla“Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada yapılan çoklu karşılaştırma analizlerinde, veri seti iki olan grup analizleri için t testi, üç veya daha fazla veri seti arasındaki karşılaştırma için ise F testi kullanılmıştır. Farklılıkların anlamlılık testi için Tukey analizi yapılmıştır. Araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson kolerasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ergenlerde güvenli bağlanma ile fiziksel, sosyal, duygusal ve okul yaşam kalitesi arasında pozitif yönde anlamlı ilişki, kaçınan bağlanma ile fiziksel, duygusal, sosyal ve okul yaşam kalitesi arasında negatif yönde anlamlı ilişki çıkmıştır. Cinsiyet değişkenine göre bağlanma stili ve yaşam kalitesinin alt boyutlarında farklılaşma görülürken, aile gelir düzeyi değişkenine göre sadece okul yaşam kalitesi puanlarında farklılaşma tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular literatür ile ele alınarak tartışılmış, araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, the relationships between attachment styles and quality of life of secondary school adolescents were investigated. For this purpose, the relationship between attachment styles and quality of life was examined and whether these two variables differed between groups formed on the basis of socio-demografic characteristics (gender, age, family income level, introversion-extraversion, mother's education level, father's education level, perception of academic achievement) was also explored. In addition, whether attachment style predicted quality of life in secondary school students was investigated. Participants of the study consists of a total of 305 students, studying at secondary schools in the Bahçelievler district of Istanbul at the 7th and 8th grade levels. While 182 of them were girls, 123 of the participants were boys.“Personal Information Form”was used to determine the personal information of the participants,“Three-Dimensional Attachment Styles Scale”was used to reveal attachment styles, and“Quality of Life Scale for Children”was used to determine their quality of life. Relational survey method, one of the quantitative research methods, was used in the study. In the multiple comparison analyzes employed in the study, the t test was used for group analysis with two data sets, and the F test was used for the comparison between three or more data sets. In order to test the significance of the differences, Tukey analysis was performed. Finally, Pearson correlation analysis was used to find out the relationships between the variables of the study. The results showed that there was a positive and significant relationship between secure attachment and physical, social, emotional and school life quality in adolescents, and a negative significant relationship between avoidant attachment and physical, emotional, social and school life quality. While there were differences in the sub-dimensions of attachment style and quality of life with regard to the gender variable, only the school life quality scores differed based on the family income level variable. The findings were discussed in the light of relevant literature, and suggestions were made for future research.