Yüksek riskli anastomozlarda intraperitoneal drenlerin anastomoz iyileşmesine etkisi (Deneysel çalışma)
The Effects of intraperitoneal drains to healing of anastomoses at higher risk colonic anastomoses
- Tez No: 70073
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Kolon anastomozlarından sonra kaçak oluşması majör bir problemdir. Anastomoz iyileşmesini çeşitli sistemik ve lokal faktörler etkilemektedir. Drenlerin lokal faktörlerden biri olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışmada yüksek riskli kolon anastomozu modeli yaratılarak dren kullanımının anastomoz iyileşmesine etkisini araştırdık. 60 adet Wistar- Albino sıçan, her birinde eşit sayıda (n=10) sıçan bulunan 6 gruba randomize olarak ayrıldı. Grup Fde standart kolon anastomozu, Grup H'de kolon anastomozu+lateks dren, Grup III 'de kolon anastomozu+silikon dren kullanıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lekeage is a major problem in colonic anastomosis.Many systemic and lokal factors are important in healing of colonic anastomosis. Drains are one of the lokal factors. We created a high risk colonic anastomosis model and then search the effects of using drains healing of anastomosis. Sixty Wistar-Albino rats are divided to six equal group (n=10) with randomised. Rats in Group I going to standart anastomosis, in Group II colonic anastomosis+latex drains, in Group III colonic anastomosis+silikon drains used. For to make high risk colon anastomosis models with using 5mg/kg/day methylprednisolone in intramuscular form, addition same prosedüre in the fist three group, in Group IV,V,VI from preoperative 2 day until sacrification day.Healing of anastomosis were measured with bursting pressure and hydroxiproline measurements.